عبدالرشيد دوستم به طالبان هشدار داد

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

عبدالرشيد دوستم به طالبان هشدار داد

عبدالرشيد دوستم به طالبان هشدار داد

اخبار افغانستان / عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی افغانستان امروز در مراسم دریافت رتبه مارشالی به گروه طالبان هشدار داد که اگر صلح نکند و به جنگ ادامه دهد، شکست می‌خورد. . ..

مجله ياس تنها - مارشال دوستم گفت که بر اساس محاسبه او، در صورتی که طالبان بهانه گیری کند و جنگ را ادامه دهد، در عرصه سیاسی بیش از ۵۰ درصد تنزل خواهد کرد و در عرصه نظامی نیز قلمرو زیادی از مناطق تحت کنترل خود را از دست خواهد داد.

- وی اظهار داشت: برای شکست گروه طالبان به نیرو‌های هوایی و زمینی خارجی نیاز نیست و کافی است که جهان و اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان برای شش ماه به «مارشال دوستم» اعتماد کرده و مدیریت و صلاحیت جنگ را به او واگذار کنند.

- دوستم تاکید کرد که در این مدت لیاقتش را برای گرفتن رتبه مارشالی اثبات خواهد کرد و در صورتی که این اجازه را به او ندهند، مسئول پیروزی طالبان در برابر حوزه جمهوریت، شورای امنیت ملی و اشرف غنی است.

- عبدالرشید دوستم همچنین از عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی خواست تا زندانیان طالبان را رها کند و هیچ بهانه‌ای را برای این گروه از خودداری صلح و مذاکرات مستقیم باقی نگذارد.

- مارشال دوستم به طالبان هشدار داد که با بهانه جویی و خودداری از صلح، در فکر استقرار «امارت اسلامی» در افغانستان نباشد که این کار غیر ممکن است. وی پیشنهاد کرد که با شرکت طالبان نام سومی برای نوعیت نظام جستجو شود.

عبدالرشید دوستم در این مراسم همچنین از نیرو‌های خارجی به ویژه آمریکا خواست که در خروج از افغانستان عجله نکنند و مترصد اوضاع افغانستان و رفتار طالبان در روز‌های آینده باشند. وی هرچند تاکید کرد که نگران خروج نیرو‌های خارجی نیست، اما ممکن است این مساله منجر به بدنامی نیرو‌های آمریکایی شود.

مارشال دوستم از رهبران دولت افغانستان نیز خواست که صفوف خود را متحد کنند و از پراکندگی بر سر امور کوچک بپرهیزند. به گفته وی، در صورتی که حوزه جمهوریت متفرق باشند، طالبان در کمین نشسته‌اند تا امارت خود را بر مردم تحمیل کنند.

رئیس حزب جنبش به رهبران دولت افغانستان توصیه کرد که مسائل تعهد شده در توافقنامه سیاسی را اجرا کنند و در این شرایط حساس بر اتفاق و اتحاد صفوف خود بکوشند.

گفتنی است که مراسم اعطای رتبه مارشالی به عبدالرشید دوستم امروز (چهارشنبه ۲۵ سرطان/ تیر) در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان با حضور برخی از مقام‌های بلند رتبه دولتی و شورای ملی برگزار شده بود.

باشگاه خبرنگاران جوان

توجه : کپي برداري از اين مطلب با ذکر نام و آدرس سايت مجاز است.

مطالب مرتبط با پست جاري