دسته بندي : رابطه زناشويي ،
آيا بهتر است زن شاغل باشد يا خانه دار؟

آيا بهتر است زن شاغل باشد يا خانه دار؟

بخش زناشويي - بخش زناشويي - بعضی مي گويند زن خوب زن خانه دار است و بعضی ها دوست دارند همسرشان شاغل باشند. به همین دلیل است که شاغل بودن یا نبودن زن تبدیل به یکی از معیارهای امروزی ازدواج برای دختر و پسر شده است. . . . . ..

مجله ياس تنها - شناخت مزایا و معایب اشتغال زن ها در زندگی مشترک قطعا ما را در شناخت بهتر و جامع تر این گونه ازدواج ها کمک می کند.

- در نگاه اول بعد اقتصادی قضیه به چشم می آید. زنی كه خارج از خانه مشغول به كار است، به خاطر درآمدی كه كسب می کند کیفیت و وضعیت اقتصادی خانواده را بهبود می بخشد اما این همه ماجرا نیست، این زنان معمولاً به دلیل شاغل بودنشان فعال تر و پویاتر از دیگر زنان جامعه به نظر می آیند، کمتر احتمال دارد افسرده شود و استقلال مالی و حیطه فردی قدرتمندتری دارند. مسائلی که باعث می شود زنان شاغل با اعتماد به نفس تر به نظر برسند.

- معمولاً این قشر جامعه بهتر و كاملتر از دیگران قادرند زمان و كارهایشان را مدیریت كرده و اتلاف وقت شان كمتر است. آنها مستقل و متكی به خود بار می آیند و به همین دلیل در مقابل مشكلات و سختی ها مقاومتر و با شكیباترند.

- اما این اشتغال خالی از اشکال هم نیست. مهم ترین مشکل این است که كار خارج از خانه باعث خستگی بسیار جسم و روح زنان می شود و گاهی حتی به برخی از بیماری های جسمی در افراد منجر می شود.

- كاهش آرامش خانواده به دلیل وجود استرس بالا در زنان شاعل به خصوص برای افرادی كه دارای برخی مشاغل خاص پر استرس هستند، پیامد دیگر اشتغال زنان است.

- کار کردن زنان در خارج از منزل به هر حال جنبه هایی از زندگی خانوادگی را تحت تاثیر قرار می دهد و مسۆولیت هایی از قبیل خانه داری و بچه داری را تحت الشعاع قرار می دهد.

- البته آنچه در این راستا حائز اهمیت بسیار می باشد این است كه بسیاری از معایب قید شده در بالا قابل رفع اند به شرطی كه زن و مرد در ابتدای زندگی مشترك در مورد اشتغال زن و درآمد وی به توافق برسند و سپس با مشورت یكدیگر و در صورت لزوم كمك مشاورین خانواده برای زندگی آینده شان برنامه ریزی كامل و جامع انجام دهند و بر این اساس زندگی شان را بر ضد بسیاری از آسیب ها و مشكلات پیش رو واكسینه نمایند. در این راستا هر یك از طرفین (زن و مرد) وظایفی دارند كه آگاهی نسبت به آنها لازم است.

+ چه باید کرد؟

زنان شاغل برای داشتن یك زندگی مشترك موفق باید در انتخاب نوع كار، مقدار زمان مورد نیاز آن كار،‌ محل كار، همكاران و... توجه داشته باشند و به این شكل میان كار و زندگی شان سازگاری برقرار کنند.

- در نظر داشته باشید كه برخی از كارهای خاص كه دارای شرایطی سخت و سنگین هستند نه تنها با روحیات خانم ها سازگار نیست بلكه به زندگی زناشویی آنها هم آسیب می رساند.

- بر طبق دین مبین اسلام وظیفه كسب درآمد و تامین معاش خانواده بر عهده مردان است و زن وظیفه ای در این قبال ندارد.

- اما از آنجا كه پس از شروع زندگی مشترك زن و مرد یكی شده و هیچ چیز جدای از یكدیگر ندارند بهتر است خانم هم در صورت نیازِ خانواده به درآمد او همسرش را در حل مشكلات اقتصادی زندگی شان یاری رساند.

- از سوی دیگر وقتی مردی می پذیرد كه همسرش در خارج از خانه مشغول به كار باشد باید به بسیاری از امور چون پایین آوردن توقعات، كمك به همسر در كارهای خانه، یاری رساندن او در تربیت فرزندان، توجه بیشتر به حالات روحی و جسمی همسر و تلاش برای حل مشكلات وی و... توجه نماید.

- وظیفه دیگر مردان در این راستا بالابردن تفریحات سالم همسرشان و خانواده می باشد. آنها باید توجه داشته باشند كه همسرشان به دلیل فشار زیاد زندگی نیاز بیشتری به تفریح دارد.

منبع:تبيان

پايان  (( نظر دادن يادتون نره )) . . .