دسته بندي : کودک ،
علت غر زدن نوزاد چيست؟ / چرا نوزاد بي قراري مي کند؟

علت غر زدن نوزاد چيست؟

بخش کودک - غر زدن یا بد خلقی نوزاد اتفاق خطرناکی نیست که مادر و پدرها را نگران کند. چون غر زدن نوزاد به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد.  . .

مجله ياس تنها - گریه نوزاد طبیعی است و انواع و شدت آن در شرایط مختلف متفاوت است، اما غر زدن نوزاد در خواب و بیداری چه دلایلی دارد؟ آیا غر زدن نوزاد طبیعی است؟ چگونه می‌توان از غر زدن نوزاد متوجه دلیل ناراحتی او شد؟

+ آیا غر زدن نوزاد طبیعی است؟
غر زدن یا بد خلقی نوزاد اتفاق خطرناکی نیست که مادر و پدرها را نگران کند. چون غر زدن نوزاد به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. غر زدن نوزاد در هر زمانی ممکن است رخ بدهد، اما از یک تا سه ماهگی بیشتر شایع است.

 به گفته کارشناسان بیشتر نوزادان در چند روز اول بعد از تولد یعنی از ۷ تا ۱۰ روزگی، ۲ تا ۳ هفتگی، ۴ تا ۶ هفتگی، ۳ ماهگی، ۴ ماهگی، ۶ ماهگی، ۹ ماهگی دچار جهشهای رشدی می‌شوند که باعث بی‌قراری و بد خلقی آنها می‌شود. اما چه عواملی در غر زدن نوزاد تاثیر گذار است؟

+ بروز مشکل در شیر خوردن نوزاد
باید به شیر خوردن نوزاد توجه کنید. ممکن است بعد از مکیدن سینه مادر شیر حجم مناسب از شیر را دریافت نکرده و غر می‌زند. اما اگر در پایان شیر خوردن بی‌قراری می‌کند شاید نوزاد به آروغ نیاز دارد و آماده پایان دادن به شیر خوردن است. بیشتر نوزادان زمانی که نیاز به آروغ زدن دارند گریه می کنند، غر می زنند، سینه را پس می زنند .

 بهتر است کنید زمان عوض کردن سینه ها ، آروغ نوزاد را بگیرید.گاهی ورود شیر سریعتر از حد معمول و پر بودن بیش از حد سینه های مادر هم باعث غر زدن نوزاد می شود چون نوزاد به صورت غریزی ابتدا فقط دوست دارد کمی بمکد و پس از مدت کوتاهی جریان شیر را دریافت کند.بعضی وقتهای یکی از سینه های مادر به اندازه آن یکی شیر ندارد و نوزاد هر چه سینه مادر را می مکد شیری دریافت نمی کند.

+ آلرژی به غذای مادر
با اینکه بیشتر نوزادان به غذاهایی که مادرشان می‌خورد واکنش آلرژیک نشان نمی‌دهند، اما در مورد تعدادی هم این مورد صدق نمی‌کند. پس ممکن است یکی از دلایل غرزدن نوزاد هنگام شیر خوردن حساسیت به مواد غذایی موجود در شیر مادر باشد. در این مواقع نوزاد گرسنه شروع به شیر خوردن می‌کند اما زمانی که طعم یا بوی چیزی که به آن حساس است، در شیر احساس کند، شروع به بدخلقی می‌کند.

+ دندان در آوردن نوزاد
دندان در آوردن و عوارض آن باعث غر زدن نوزاد می‌شود. نوزاد در حین دندان در آوردن خارش بسیار و درد لثه را تجربه می‌کند. زمان شیر خوردن و مکیدن شیر ممکن است این درد و خارش او را آزار بدهد و باعث بدخلقی و گریه‌اش شود.

+ برفک دهان نوزاد
گاهی ممکن است غر زدن زمان شیر خوردن و پس زدن مکرر سینه در بسیاری از مواقع نشانه ای از بیماری برفک دهان باشد.

+ گرفتگی بینی نوزاد
بینی گرفته و پر نوزاد آرامش را از او در زمان شیر خوردن می‌گیرد. سرماخوردگی به شدت اشتهای نوزاد برای شیر خوردن را از کم می‌کند.

+ نفخ نوزاد
نفخ شکم یکی از مهمترین دلیل غر زدن و بی قراری نوزادان است. نوزادانی که تازه غذای جامد خوردن را شروع کرده اند هم بیشتر دچار نفخ می شوند. برای درمان دل درد و نفخ نوزاد باید به صورت مکرر آروغش را بگیرید. بهتر است در حالت نشسته به نوزاد غذا بدهید و بعد از غذا هم شکمش را آرام ماساژ بدهید.

+ ریفلاکس معده نوزاد
ریفلاکس معده می‌تواند یکی از دلایل مهم غر زدن نوزاد باشد. رفلاکس زمانی اتفاق می افتد که شیری که نوزاد نوشیده و قورت داده است دوباره در مری بالا می آید و باز به دهان او بر می گردد. ریفلاکس معده فقط مختص نوزادانی که شیر مادر می نوشند نیست، فرقی ندارد که نوزاد از شیر مادر شیر تغذیه می شود یا شیر خشک، هر دو نوزاد، مستعد مبتلا شدن به رفلاکس هستند.

+ اضطراب جدایی از مادر
ا ز ۶ ماهگی به بعد بیشتر نوزادان دچار اضطراب جدایی از مادر می شوند. نوزاد تا قبل از یک سالگی نباید در اتاقی جداگانه بخوابد.
 

+ محیط خواب
اتاق خواب بیش از حد گرم یا سرد با نور زیاد و یا پر سر و صدا باعث بی‌خوابی و غر زدن نوزاد می‌شود. نوزاد در محیط بسیار گرم با نوز زیاد کلافه می‌شود و طبیعی است که بی‌قراری می‌کند.

+ جنس لباس نوزاد
لباسی که با الیاف نایلونی باشد ممکن است پوست حساس نوزاد را ناراحت کند و باعث بی‌قراری و غر زدن او شود. لباس خواب نوزاد باید نخی و لطیف باشد.

+ کولیک نوزاد
کولیک نوزاد شایع ترین دلیل دل درد نوزاد زیر ۵ ماه است. به گفته کارشناسان انقباضات دردناک روده باعث دل درهای کولیکی می‌شود. درد کولیک معمولا بعدازظهر و اوایل غروب شدیدتر می‌شود. در این حالت نوزاد گریه‌هایش مداوم شده، گاز زیادی دفع می‌کند و پاهایش را به داخل شکمش می‌کشد. 

منبع: ني ني سايت

پايان//