دسته بندي : بارداري و زايمان ،
سرکلاژ / چه زماني لازم است سرکلاژ انجام شود؟

سرکلاژ

بخش بارداري و زايمان - سرکلاژ روشی است که با بخیه زدن دهانه رحم باعث می شود بارداری از دست نرود و یا تولد نوزاد نارس صورت نگیرد . ..

مجله ياس تنها ‌: قبل از بارداری دهانه رحم (سرویکس) بسته و محکم است.

- در دوران بارداری، گردن رحم به تدریج نرم و طول آن کاهش می یابد و در هنگام آغاز مراحل زایمان شروع به باز شدن می کند. دهانه رحم ضعیف و بی کفایت، خیلی زود شروع به باز شدن خواهد کرد و منجر به از دست رفتن بارداری خواهد شد.

- سرکلاژ روشی است که با بخیه زدن دهانه رحم باعث می شود بارداری از دست نرود و یا تولد نوزاد نارس صورت نگیرد. سرکلاژ دهانه رحم می تواند از طریق واژن و یا در اغلب موارد از طریق شکم انجام شود.

- معمولا، بخیه ها در حدود هفته 37 بارداری باز و خارج می شوند. سرکلاژ در مواقعی که دهانه رحم در معرض خطر باز شدن یا در حال باز شدن زودتر از موعد باشد توسط پزشک به شما توصیه می شود که این مواقع شامل موارد زیر است:

    سابقه اتساع دهانه رحم بدون درد در سه ماهه دوم در بارداری های قبلی
    تشخیص اتساع بدون درد دهانه رحم در طول سه ماهه دوم در بارداری فعلی با معاینه فیزیکی
    سابقه زایمان زودرس تک قلو در کمتر از 34 هفته و تشخیص طول دهانه رحم کمتر از 25 میلی متر قبل از 24 هفته در بارداری فعلی با سونوگرافی.

- با این حال، سرکلاژ دهانه رحم ممکن است عوارض جانبی نیز در پی داشته باشد و همیشه نمی‌تواند از زایمان زودرس جلوگیری کند. عوارض مرتبط با سرکلاژ سرویکس شامل : عفونت،‌ خونریزی واژینال،‌ پارگی دهانه رحم، بیرون زدن قسمتی از جنین در داخل واژن، آغاز زودرس درد زایمان یا پارگی کیسه آب،‌ زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس و یا سقط جنین می باشد.

- پس از سرکلاژ  برای بررسی وضعیت جنین یک سونوگرافی نیاز است و ممکن است لکه بینی، گرفتگی عضلات و دفع دردناک ادرار را برای چند روز تجربه کنید که استامینوفن برای تسکین درد یا ناراحتی توصیه می شود.

- برای احتیاط، اجتناب از رابطه جنسی تا یک هفته توصیه می شود. برای پیگیری وضعیت سرکلاژ ممکن است مراجعه هفتگی یا هفته ای دوبار به پزشک نیاز باشد.

- معمولا در هفته 37 بارداری سرکلاژ باز میشود. پس از باز شدن سرکلاژ شما به طور معمول قادر به ادامه فعالیت های خود تا شروع درد های طبیعی زایمان هستید.

منبع:مام دات آي آر

پايان //