close
تبلیغات در اینترنت
درد زير شکم بعد از رابطه جنسي در دوران بارداري چه علتي دارد؟
درد زير شکم بعد از رابطه جنسي در دوران بارداري چه علتي دارد؟

درد زير شکم بعد از رابطه جنسي در دوران بارداري چه علتي دارد؟

داشتن رابطه جنسي در دوران بارداري طبيعي است اما نياز به مراقبت هاي خاص دارد .بعضي از خانم ها در رابطه جنسي دوران بارداري دچار درد زير شکم مي شوند علت چيست؟

به ادامه برويد

مجله ياس تنها - آیا واقعا فکر می‌کنید در دوران بارداری 9 ماه خبری از پریود نیست و در نتیجه درد زیر شکم را تجربه نخواهید کرد؟ اما یادتان باشد بارداری با دردهای کوچک و بزرگ زیادی همراه است، از درد و گرفتگی پاها، تا پشت و و ناحیه شکم.

  اما یکی از دردهایی که در دوران بارداری ممکن است تجربه کنید درد زیر شکم بعد از نزدیکی است که اغلب نگران کننده نیست. دکتر نازنین صفایی متخصص زنان و زایمان درباره علت این نوع درد و اینکه چه زمان باید نگرانش شد، بیشتر توضیح می‎دهد.

* آیا درد زیر شکم بعد از رابطه جنسی طبیعی است؟
  بله. گاهی اوقات گرفتگی بعد از رابطه جنسی در ناحیه شکم و کشاله ران شما با لکه بینی یا کمی جریان خون اضافه همراه است که هیچ کدام از این علائم نباید باعث کنار گذاشتن رابطه جنسی شود اما بهتر است برای اطمینان خاطر درباره این علائم با پزشک صحبت شود.

* علت درد شکم بعد از رابطه جنسی چیست؟
  درد زیر شکم در طول یا بعد از رابطه جنسی در بارداری‌های کم خطر احتمالا ناشی از افزایش جریان خون به ناحیه شکم و همچنین تغییرات طبیعی است که دهانه رحم را حساس تر میکند. این درد مانند درد قاعدگی است.

  به ندرت این گرفتگی‌ها به ویژه هنگامی که علائم نگران کننده‌تری دارند مانند سرگیجه یا جریان خون که متوقف نمی‌شوند میتواند نشانه موارد جدی مانند سقط جنین، حاملگی خارج رحمی، زایمان زودرس یا پره اکلامپسی باشد به همین دلیل هر زمان نگران درد شکم بعد از رابطه جنسی هستید باید با پزشک مشورت کنید.

* با درد شکم بعد از رابطه جنسی چه باید کرد
  بعد از ارگاسم بدن شما عجله دارد تا خون را به رحم شما بفرستد که این کار میتواند باعث ایجاد درد زیر شکم و دردهای ناراحت کننده در کشاله ران می‌شود. به خودتان فرصت دهید تا کمی بهبود پیدا کنید و این ناراحتی از بین برود. همچنین برخی از خانم‌ها بعد از یک حمام گرم و چرت زدن خیلی سریعتر تسکین پیدا می‌کنند.

* آیا میتوان از درد شکم بعد از نزدیکی پیشگیری کرد
  اگر ارگاسم منجر به گرفتگی و انقباض بیش از حد شود، بهتر است کمی خوددار باشید و از این قسمت صرفنظر کنید. اما اگر بعد از رابطه جنسی می‌توانید استراحت کنید، بهتر است رابطه جنسی آرامی را تجربه کرده و سپس با دوش آب گرم و استراحت بهبودی خود را تسریع کنید.

* چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟
گرفتگی و درد بعد از رابطه جنسی در تمام مراحل بارداری کاملا طبیعی است حتی اگر قبلا این تجربه را نداشته باشید. اما گاهی اوقات میتواند نشان دهنده اتفاق مهمی باشد. در صورت احساس گرفتگی همراه با یکی از علائم زیر فورا به پزشک مراجعه کنید:

    تب و لرز
    لکه بینی و خونریزی شدید
    سردردهای دردناک
    تغییر دید چشم
    درد و سوزش هنگام ادرار
    احساس ضعف یا سرگیجه
    بیش از چهار انقباض در یک ساعت


* آیا درد زیر شکم بعد از رابطه جنسی در بارداری شایع است؟
گرفتگی و انقباض ممکن است بعد از رابطه جنسی در هر زمان در دوران بارداری اتفاق بیفتد اما بزرگ شدن رحم در سه ماهه دوم و سوم این احساس ناراحتی را بیشتر می‌کند.

- در اوایل بارداری گرفتگی خفیف بعد از رابطه جنسی می‌تواند با لانه گزینی همراه باشد، یعنی تخمک بارور شده به دیواره رحم وصل می‌شود. گرفتگی شدید یک طرفه همراه با خونریزی واژن و سرگیجه می‌تواند نشانه‌ای از بارداری خارج رحمی باشد. گرفتگی، خونریزی شدید، کمردرد و فشار لگن طوری که احساس می‌کنید جنین در حال فشار به پایین است، می‌تواند نشانه سقط جنین در نیمه اول بارداری باشد.

- در طول سه ماهه دوم و سوم، گرفتگی بعد از رابطه جنسی می‌تواند احساس ناراحتی بیشتری داشته باشد زیرا رحم شما متورم شده و به استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و رباط‌ها در شکم شما فشار می‌آورد. گرفتگی با درد شکم پایین، علامتی که به درد رباط گرد شناخته می‌شود، می‌تواند از هفته چهاردهم شروع شود و با پیشرفت دوران بارداری تشدید شود. انقباضات برکستون هیکس که روش آماده سازی بدن برای تولد در سه ماهه سوم است، ممکن است گرفتگی بعد از رابطه جنسی را جدی‌تر کند.
مثل همیشه حتما به پزشک اطلاع دهید که آیا گرفتگی شما با علائم نگران کننده‌ای همراه است یا نه.

* آیا درد زیر شکم بعد از رابطه جنسی باعث القا زایمان می‌شود؟
با نزدیک شدن به زمان زایمان گرفتگی و انقباض بیشتر می‌شود. رحم شما کشیده‌تر شده و استخوان‌ها و رباط‌ها جابه جا می‌شوند تا جا برای زایمان طبیعی نوزاد فراهم شود. در صورتی که در ماه آخر بخواهید رابطه جنسی داشته باشید بهتر است از پزشکتان اجازه بگیرید.

منبع: ني ني سايت  ninisite.com

رابطه جنسي در دوران بارداري


برچسب ها:,,,