دسته بندي : کودک ،
رفتار مناسب با کودک بد دهن / تربيت صحيح کودک

رفتار مناسب با کودک بد دهن

بخش کودک : رفتار کودک آينه رفتار والدين است . بيشتر چيزها را کودک از والدين خود ياد مي گيرد . چه والدین حرف‌های زشت را به فرزند خود بگویند و چه در حضور او در برابر فرد دیگری این گونه کلمات را به کار ببرند، کودک آن‌ها را می‌آموزد . . .

مجله ياس تنها : بددهنی در کودکان و نوجوانان علل مختلفی دارد که متأسفانه در اغلب موارد متأثر از رفتار‌های نابهنجار والدین در مقابل کودکان است و پدر و مادر‌ها در به وجود آمدن آن نقش عمده‌ای دارند.

-- چه والدین حرف‌های زشت را به فرزند خود بگویند و چه در حضور او در برابر فرد دیگری این گونه کلمات را به کار ببرند، کودک آن‌ها را می‌آموزد و به وقت نیاز آن کلمات زشت را بر زبان می‌آورد.

-- وقتی کودک در کنار دوستانش قرار می‌گیرد، مطالبی که در چند وقت اخیر یاد گرفته است را بازگو می‌کند. اغلب آن‌ها چیزی را که شنیده‌اند تکرار می‌کنند.   ** راه حل‌های اصلاح بدزبانی  **- اگر فرزندتان کوچک است و معنی کلمه زشتی را نمی‌داند، اما به تقلید از دیگری آن را گفته است، فقط بگویید: «آدم‌های خوب نباید چنین کلماتی را به کار ببرند، در عوض می‌توانی بگویی ...» و کلمه قابل قبولی را جایگزین کنید. 

- به فرزندتان فرصت دهید تا علت استفاده از این کلمات را برای شما توضیح دهد. شاید کسی او را اذیت و تحریک کرده به طوری که ناگزیر با فحش دادن از خود دفاع کرده است.

- وقتی فرزند خردسال شما، کلمه زشتی را بر زبان جاری می‌کند، شادمانی نکنید و مغلوب احساسات خود نشوید و همان لحظه با آرامش به او بفهمانید که سخنش ناپسند است.

- سعی کنید راه‌هایی بیابید تا اعتماد به نفس فرزندتان را تقویت کنید در این صورت فرزند شما با روش‌هایی پسندیده از خود دفاع خواهد کرد.

- خودتان هم بدزبانی نكنید. او ممكن است به دنبال راه هایی باشد تا عمداً شما را عصبانی كند و با بدزبانی، توجه شما را به خود جلب كند. پس از شركت در این بازی خودداری كنید.

- به دلیل بدزبانی، کودک را تنبیه نکنید. بدزبانی در بدترین حالت، آزاردهنده است، ولی هیچ تجربه‌ای در دست نیست که نشان دهد با تنبیه کردن به دلیل بی احترامی، کودک، مؤدب و محترم می‌شود.

- به طور دقیق برای كودك توضیح دهید كه از چه نام هایی نباید استفاده كند. تنها در این صورت می توانید از او انتظار داشته باشید كه لقب های «مجاز» و «غیر مجاز» را بشناسد.

باشگاه خبرنگارانجوان