چرا دچار تاري ديد مي شويم؟ / 14 علت تاري ديد

14 علت تاري ديد . آيا شما هم دچار تاري ديد شده ايد؟

بخش پزشکي : تاری دید یکی از شایع‌ترین علائم مرتبط با چشم است. دلایل مختلفی می‌توانند به تاری دید منجر شوند که بیشتر آن‌ها موقتی و به راحتی قابل درمان هستند. . . . .

مجله ياس تنها :  افزایش سن می‌تواند با افت قدرت بینایی انسان همراه باشد که درمان آن معمولا شامل استفاده از عینک یا بروزرسانی نمره عینک فعلی می‌شود.

  در صورت عدم رسیدگی، همانند دیگر دلایل تاری دید مانند بیماری آب سیاه و انحطاط ماکولا، این شرایط می‌تواند پیشرفت کرده و به از دست دادن غیر قابل بازگشت قدرت بینایی منجر شود. بدون در نظر گرفتن دلیل تاری دید، معاینات منظم چشم اقدام خوبی است که باید مد نظر قرار بگیرد. در ادامه با برخی دلایل شایع تاری دید بیشتر آشنا می‌شویم.

* بیماری آب سیاه

  خطر ابتلا به بیماری آب سیاه با افزایش سن بیشتر می‌شود و آنچه این بیماری را خطرناک‌تر می‌کند این است که تاری دید و علائم دیگر معمولا زمانی ظاهر می‌شوند که بیماری بسیار پیشرفت کرده است.

  بیماری آب سیاه معمولا در افرادی که بیش از ۵۰ سال سن دارند، رخ می‌دهد و بر همین اساس، معاینات چشم منظم پس از این سن توصیه شده است. درمانی ریشه‌کن کننده برای آب سیاه وجود ندارد و گزینه‌های درمان موجود مانند تجویز دارو و استفاده از لیزر بر کند کردن پیشرفت بیماری متمرکز هستند.

* انحطاط ماکولای مرتبط با افزایش سن

   احتمال ابتلا به این بیماری نیز با افزایش سن بیشتر می‌شود و معمولا در افرادی که بیش از ۶۰ سال سن دارند، رخ می‌دهد. انحطاط ماکولا ابتدا روی دید مرکزی تاثیر می‌گذارد، در شرایطی که بیماری آب سیاه معمولا با تغییرات در دید محیطی (جانبی) آغاز می‌شود. انحطاط ماکولا اساسا موجب تحریف دید می‌شود. به عنوان مثال، خطوط صاف، خمیده و مواج به نظر می‌رسند.

   همانند بیماری آب سیاه، انحطاط ماکولا درمان ریشه‌کن کننده ندارد و گزینه‌های درمان موجود تنها بر کند کردن پیشرفت بیماری متمرکز هستند. با دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش و همچنین پرهیز از سیگار و استفاده از عینک آفتابی برای پرهیز از آسیب نور فرابنفش خورشید می‌توانید خطر ابتلا به انحطاط ماکولا را کاهش دهید.

*  نمایشگرها، نمایشگرها، نمایشگر‌ها

  امروزه، رایانه ها، گوشی‌های هوشمند، و تبلت‌ها به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده اند و قرار گرفتن مداوم در معرض نمایشگر‌ها یکی از دلایل شایع خشکی چشم است که دلیلی شایع برای تاری دید است. خیره شدن به نمایشگر‌ها می‌تواند موجب کاهش دفعات پلک زدن شود که می‌تواند به خشکی چشم منجر شود.

  پس از سپری کردن ۲۰ دقیقه در برابر یک نمایشگر بهتر است یک وقت استراحت کوتاه برای خود در نظر گرفته و به چشم‌ها فرصت پلک زدن بدهید. قطره‌های چشم مانند اشک‌های مصنوعی نیز می‌توانند به پیشگیری از خشکی چشم کمک کنند. از دیگر دلایل خشکی چشم‌ها می‌توان به هورمون‌ها به ویژه در زنان، برخی داروها، بیماری‌هایی مانند دیابت، باد و عوامل محیطی دیگر اشاره کرد.

* آلرژی‌ها

آبریزش و خارش چشم‌ها از علائم کلاسیک آلرژی‌ها هستند، اما آن‌ها می‌توانند موجب تاری دید نیز شوند. به واسطه تحریک، افراد اغلب اوقات چشم‌های خود را می‌مالند و این اقدام می‌تواند بر شرایط دید آن‌ها تاثیرگذار باشد.

  آلرژی‌های فصلی از جمله گرده گیاهان و قارچ‌ها شایع‌ترین دلایل بروز علائم چشمی مانند تاری دید هستند، اما عوامل آلرژی‌زا داخلی مانند پوست و موی حیوانات نیز می‌توانند موجب بروز آن‌ها شوند. خوشبختانه، آلرژی‌های چشم موقتی هستند و با دارو‌های آنتی هیستامین بدون نسخه و قطره‌های چشم می‌توان آن‌ها را تسکین داد.

* لنز‌های تماسی

اگر بر اساس دستورالعمل‌های پزشک خود از لنز‌های تماسی استفاده کنید نباید با مشکل خاصی مواجه شوید. اما استفاده نادرست می‌تواند به بروز مشکلاتی مانند تاری دید یا حتی زخم‌های قرنیه منجر شود.

  پیش از قرار دادن آن‌ها در چشم، لنز‌های خود را به خوبی تمیز و ضد عفونی کنید و با فرا رسیدن تاریخ انقضا، آن‌ها را دور بیندازید. همچنین، از خوابیدن زمانی که لنز‌ها در چشم قرار دارند پرهیز کنید و قاب نگهداری آن‌ها را حداقل هر سه ماه یک بار تعویض کنید. همواره یک عینک به عنوان پشتیبان در اختیار داشته باشید تا در صورت لزوم استفاده از لنز‌ها را متوقف کنید.

* رتینوپاتی دیابتی

  رتینوپاتی دیابتی می‌تواند به واسطه عدم کنترل و مدیریت بیماری دیابت شکل گرفته و به تاری دید منجر شود. رتینوپاتی دیابتی به واسطه سطوح بالای قند خون در بلند مدت شکل می‌گیرد که تخریب رگ‌های خونی در شبیکه چشم را به همراه دارد. رتینوپاتی دیابتی در مراحل اولیه معمولا با علامت و نشانه خاصی همراه نیست، از این رو، مراجعه منظم - حداقل یک بار در سال - به چشم پزشک به افراد مبتلا به دیابت توصیه شده است.

  درمانی ریشه‌کن کننده برای رتینوپاتی دیابتی وجود ندارد و گزینه‌های درمان موجود بر کنترل آن متمرکز هستند. بهترین اقدام زیر کنترل نگه داشتن دیابت است که البته همواره از ابتلا به رتینوپاتی دیابتی پیشگیری نمی‌کند. در حقیقت، دیابت خود را هرچه بهتر مدیریت و کنترل کنید به تاخیر در ابتلا به رتینوپاتی دیابتی و کاهش خطر ابتلا به آن کمک خواهید کرد. همچنین، دیابت می‌تواند موجب ابتلا به بیماری آب سیاه و انحطاط ماکولا شود.

* تبخال

  اگرچه عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس بیشتر با تبخال‌های تناسلی و تبخال‌های اطراف دهان مرتبط است، این شرایط می‌تواند بر چشم‌ها نیز تاثیرگذار بوده و موجب تاری دید همراه با درد، قرمزی، ضایعات اطراف چشم و حساسیت به نور شود.

  همانند تبخال در دیگر نقاط بدن، تبخال‌های چشمی برای مدتی پنهان باقی مانده و سپس به واسطه عواملی مانند استرس و ضعف سیستم ایمنی فعال می‌شوند. تبخال‌های چشم به واسطه ویروس HSV-۱ شکل گرفته و ویروس HSV-۲ موجب تبخال‌های تناسلی می‌شود. تبخال‌ها را می‌توان با کمک پماد‌های ضد ویروس یا گاهی اوقات استروئید‌ها کنترل کرد.

* چشم صورتی (ورم ملتحمه)

  چشم صورتی یا ورم ملتحمه یک عفونت چشم است. ورم ملتحمه می‌تواند به واسطه ویروس، باکتری یا آلرژی‌ها شکل بگیرد، اما ویروس‌ها شایع‌ترین دلیل محسوب می‌شوند. از آنجایی که ملتهب شدن چشم به قرمز یا صورتی رنگ شدن آن منجر می‌شود، به این شرایط چشم صورتی گفته می‌شود. آبریزش چشم، قرمزی، خروج ترشحات، و تاری دید از علائم چشم صورتی هستند.

  بیشتر موارد چشم صورتی به خودی خود طی یک تا دو هفته بهبود می‌یابند، اما طی این مدت جلوگیری از گسترش عفونت اهمیت دارد. شستشوی منظم دست ها، پرهیز از لمس چشم ها، و به اشتراک نگذاشتن حوله یا لوازم آرایش از جمله اقداماتی هستند که می‌توانید برای پرهیز از گسترش ورم ملتحمه مد نظر قرار دهید.

* آب مروارید

اگر به اندازه کافی عمر کنیم تقریبا همه ما به بیماری آب مروارید مبتلا می‌شویم. با گذشت زمان، عدسی چشم‌ها کدر شده و این شرایط دیدن را دشوارتر می‌سازد. تاری دید ممکن است یک علامت باشد. برخلاف آب سیاه و انحطاط ماکولا، آب مروارید قابل درمان است و با یک عمل جراحی کوتاه برای قرار دادن عدسی مصنوعی جدید این کار صورت می‌گیرد. در حقیقت، عمل آب مروارید نه تنها به درمان این بیماری کمک می‌کند بلکه اغلب عیوب انکساری را نیز اصلاح می‌کند.

* قند خون بالا

قند خون بالا یکی دیگر از عوارض احتمالی دیابت است و می‌تواند به تاری دید منجر شود. قند خون بالا موجب تجمع آب اضافه در عدسی می‌شود که تورم عدسی را در پی دارد. با کاهش قند خون، ممکن است شش هفته زمان نیاز باشد تا تورم عدسی به طور کامل از بین برود. همچنین، افراد مبتلا به دیابت ممکن است تاری دید را در صورت تغییر داروی مصرفی خود تجربه کنند. شما می‌توانید دیابت را با دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب، انجام ورزش و مصرف دارو‌های تجویزی زیر کنترل نگه دارید.

* فشار خون بالا

همانند قند خون بالا، فشار خون بالا نیز می‌تواند به تاری دید منجر شود. فشار خون بالا می‌تواند بر وضعیت انکساری عدسی‌ها تاثیرگذار باشد. فشار خون بالا در بلند مدت به رگ‌های خونی کوچک در چشم‌ها آسیب می‌رساند، که محدود شدن جریان خون به چشم و آسیب دیدگی شبکیه را به همراه دارد. این تنها یکی از نتایج احتمالی پرفشاری خون مزمن است. از موارد دیگر می‌توان به حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی، بیماری کلیوی، مشکلات عملکرد جنسی، آنژین و بیماری سرخرگ محیطی اشاره کرد.

* عیوب انکساری

به گفته موسسه ملی چشم آمریکا، چهار نوع اصلی از عیوب انکساری وجود دارند که همگی می‌توانند موجب تاری شوند. این موارد شامل نزدیک بینی (اشیا در فواصل دور تار دیده می‌شوند)، دوربینی (اشیا در فواصل نزدیک تار دیده می‌شوند)، آستیگماتیسم (تصاویر تار و مبهم به نظر می‌رسند) و پیرچشمی که با افزایش سن رخ می‌دهد، می‌شوند. خوشبختانه این شرایط معمولا به راحتی و با استفاده از عینک، لنز‌های تماسی یا عمل جراحی اصلاح می‌شوند.

* میگرن

تاری دید می‌تواند بخشی از یک وضعیت آئورا باشد که گاهی اوقات درست پیش یا با آغاز یک میگرن شکل می‌گیرد. از دیگر علائم چشمی مرتبط با میگرن می‌توان به مشاهده خطوط زیگ زاگ و دوبینی اشاره کرد. این شرایط معمولا موقتی بوده و یک دوره کوتاه ادامه می‌یابد. این علائم چشمی معمولا خطرناک نیستند، مگر این که فرد مشغول انجام کاری مانند رانندگی باشد. بیشتر مواقع اختلالات دید ناشی از میگرن طی پنج دقیقه تا یک ساعت بهبود می‌یابند، اما در صورت تداوم برای مدت زمان طولانی‌تر برای بررسی دقیق شرایط باید به پزشک مراجعه کنید.

* آسیب دیدگی چشم

موارد آسیب دیدگی چشم در خانه‌ها رو به افزایش هستند، زیرا مردم معمولا هنگام کار در خانه از وسایل محافظ چشم استفاده نمی‌کنند. به عنوان مثال، هنگام کار با ابزار‌های سرعت بالا مانند دریل ذرات و براده‌های تولید شده ممکن است به سمت صورت پرتاب شده و در برخورد با چشم موجب آسیب دیدگی آن شوند. همچنین ورزش‌ها و فعالیت‌های تفریحی سهم قابل توجهی از موارد آسیب دیدگی چشم را به خود اختصاص داده اند. هر گونه آسیب دیدگی چشم می‌تواند موجب تاری دید شود.

باشگاه خبرنگاران جوان

بازنشر : بخش پزشکي مجله ياس تنها

  • تاريخ ارسال : شنبه 01 شهريور 1399
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی