امسال هيچ مدرسه اي تعطيل نخواهد شد

امسال هيچ مدرسه اي تعطيل نخواهد شد

اخبار آموزش و پرورش :‌ وزیر آموزش و پرورش ( حاجي ميرزايي ) گفت: مدارس دایر است و امسال هیچ مدرسه‌ای تعطیل نخواهد شد، زیرا چاره‌ای جز این نداریم. . .

مجله ياس تنها : نهصد و هفتاد و نهمین (۹۷۹) جلسه شورای عالی آموزش و پرورش با حضور وزیر آموزش و پرورش، دبیرکل شورای عالی و سایر اعضای آن در سالن جلسات وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: یکی از سیاست‌های اعمالی این بود که در هیچ جایی نباید در مورد حضور بچه‌ها در مدارس سخت گیری و اجباری در کار باشد.  ما موظف به ارائه خدمات آموزشی هستیم و به علت کارکرد‌های آموزش حضوری این نوع آموزش را به آموزش غیر حضوری ترجیح می‌دهیم.

او افزود: اگر خانواده‌ها در مورد آموزش حضوری فرزندانشان نگرانی دارند، می‌توانند از طریق آموزش غیر حضوری (شبکه شاد، مدرسه تلویزیونی ایران و...) برای آموزش و یادگیری فرزندان خود اقدام کنند.
هزینه اینترنت شبکه شاد رایگان است

+ حاجی میرزایی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های مختلفی در شبکه شاد پیش بینی شده است، تصریح کرد: این نرم افزار را گسترش داده ایم و قابلیت‌های مختلفی در آن پیش بینی شده از جمله امکان ارتباط زنده با دانش آموزان، حضور و غیاب و تکلیف دانش آموزان؛ تمامی مطالب درسی در این شبکه بارگذاری شده است تا دانش آموزان مشکلی نداشته باشند.

او گفت: هزینه اینترنت دانش آموزان و معلمان در شبکه شاد با موافقت رئیس محترم جمهور رایگان شده است و خانواده‌ها از طریق اپراتور‌ها می‌توانند به رایگان استفاده کنند. امکان استفاده از آموزش معکوس را برای معلمان فراهم شده است؛ برای آن‌هایی که دسترسی به اینترنت و فضای مجازی ندارند مدرسه تلویزیونی ایران و آموزش حضوری پیش بینی شده، چرا که تراکم دانش آموزان در این مناطق خیلی پائین است.

حاجی میرزایی تاکید کرد: مدرسه دایر است و امسال هیچ مدرسه‌ای تعطیل نخواهد شد، مدرسه به عنوان کانال اصلی ارتباط بین خانواده‌ها و دانش آموزان باز بوده و خدمات آموزشی ارائه می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: موضوع دیگر بحث نظارت است، نظارت امسال با سال‌های دیگر فرق دارد، چون شرایط محیطی تربیتی دانش آموزان دچار تغییر و تحول شده است. همه مدیران مدارس موظفند طرح آموزشی خود را برای دانش آموزان مشخص کنند که کدام دانش آموزان در مدرسه حضور داشته باشند و چه کسانی غیرحضوری باشند، همه مدارس باید مسیر‌های آموزشی خود را مشخص کنند.

حاجی میرزایی اضافه کرد: طی دو هفته ضعف‌ها را شناسایی و بر طرف می‌کنیم و برای آموزش نهایی دانش آموزان در اول مهر ماه آماده می‌شویم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور، گفت: این اجلاس دو روزه از طریق شبکه شاد برگزار شد و تمامی مسائل و موضوعات آموزش و پرورش در این اجلاس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

+ توصیه ما بر آموزش حضوری است

او افزود: ما تمامی امکاناتی را که در اختیار داشتیم به خدمت گرفتیم که سال تحصیلی خوبی داشته باشیم، توصیه ما به خانواده ها، آموزش حضوری است و البته تاکید می‌کنم اجباری برای حضور دانش آموزان در مدارس نیست.

حاجی میرزایی اظهار کرد: امروزه کلید واژه کسانی که در سطح جهان در مورد مدیریت جریان آموزش سخن می‌گویند، عباراتی مانند آموزش حضوری و غیر حضوری (مجازی) اظهار نظر کرده اند، سخن از مدیریت آموزش در شرایط بحران است. در شرایط بحران کرونا با عدم قطعیت کامل مواجه هستیم و ممکن است هر لحظه تصمیم دیگری گرفته شود، باید بپذیریم که کرونا شرایط عادی زندگی را دچار تغییر، تحول و تصمیم گیری را سخت کرده است.

او تصریح کرد: ما در بازگشایی مدارس بر اساس چارچوب و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و تجربه آن‌ها در ایام محرم عمل کرده ایم و در همه موارد با وزارت بهداشت هماهنگی لازم داریم.  اولویت اصلی ما حضور در مدرسه است؛ چرا که هیچ چیزی جای آموزش حضوری نمی‌گیرد، ولی اجباری هم برای حضور دانش آموزان در مدرسه نداریم، دانش آموزان می‌توانند از امکانات دیگری که اعلام کرده ایم برای آموزش و یادگیری استفاده کنند.

وزیر آموزش و پرورش افزود: برای بازگشایی مدارس، تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم. این ستاد یک مرجع قانونی بوده و همه جنبه‌های آموزشی، اجتماعی، اقتصادی و... را در نظر می‌گیرد، ما خود را موظف به هماهنگی با این ستاد می‌دانیم.

حاجی میرزایی ادامه داد: هیچ کسی حق مجبور کردن دانش آموزان را به حضور در مدرسه ندارد، ولی ما کار خودمان را که همان آموزش است ادامه می‌دهیم و اعلام می‌کنیم تعلیم و تربیت نباید در هیچ شرایطی تعطیل شود.  در آموزش وپرورش با توجه به گستردگی آن و وجود دیدگاه‌ها و ایده‌های مختلف تصمیم گیری خیلی سخت و مشکل است.

+ نمی‌توان کار آموزش و پرورش را تعطیل کرد

+ وزیر آموزش و پرورش با گلایه از برخی از افراد، افزود: برخی از افراد باعث ایجاد تنش و نگرانی در جامعه شدند. این شرایط به قول متخصصان بهداشت و درمان شاید سال‌ها ادامه داشته باشد، آیا ما باید تعلیم و تربیت را تعطیل کنیم؟ ما در شرایط عادی نیستیم که آموزش را به روش گذشته ادامه دهیم، ما ناچاریم با توجه به شرایط موجود حرکت کنیم.

او اضافه کرد: همه در این شرایط بحرانی باید به آموزش و پروش کمک کنند تا بتوانیم دغدغه خانواده‌ها برای تعلیم و تربیت فرزندانشان را برطرف کنیم.

حاجی میرزایی با طرح این سئوال که آیا مدارس در دنیا تعطیل شده است؟ اظهار کرد: شما از رسانه‌ها اخبار آموزش و پرورش کشور‌های مختلف را می‌بینید و می‌شنوید، همه به نوعی دنبال بازگشایی مدارس هستند؛ چراکه چاره‌ای جز این وجود ندارد و نمی‌توان کار آموزش و پرورش را تعطیل کرد.

+ او با اشاره به نیاز جامعه به آرامش فکری و روانی، ادامه داد: هدف ما ایجاد آرامش در جامعه و نظام تعلیم و تربیت است، شاید به نوعی بتوان گفت بچه‌ها از حیث رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مقیدتر از ما بزرگتر‌ها هستند، طرح همیار پلیس را که ما تجربه آن را داریم، خیلی به راهنمایی و رانندگی برای بستن کمربند ایمنی کمک کرد، چون بچه وقتی با اولیا سفر می‌کنند این نکات را به پدر و مادر خود تذکر می‌دهند، بنابراین اگر در این شرایط درست عمل کنیم و فرهنگ سازی کنیم همین بچه‌ها الگوی ما در رعایت مسائل بهداشتی خواهند بود.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: به همه مدیران مدارس اعلام کرده ایم اگر راهکار و راه حلی برای تسهیل کار آموزش و یادگیری دانش آموزان دارند به شرط آن که برای خانواده‌ها مشکلی ایجاد نکند به آن عمل کنند.

+ او افزود: همیشه بر اساس یک روال عادی و از پیش تعیین شده زندگی کرده ایم، ولی اکنون باید روش‌های گذشته را کنار بگذاریم و به روش دیگری زندگی کنیم.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه در شرایط حاضر هر کاری که بخواهی انجام بدهی یک عده‌ای سعی می‌کنند مشکلاتی برای شما ایجاد کنند؛ وقتی گفتیم آموزش غیر حضوری باشد گفتند امکانات نداریم و وقتی گفتیم حضوری باشد به نوعی دیگر مخالفت کردند.

وزیر آموزش و پرورش در پایان تاکید کرد: نمی‌توان زندگی و تعلیم و تربیت را تعطیل کرد و در خانه نشست، اعتقاد داریم به دنبال هر سختی و ناراحتی، گشایش و شادی هم خواهد آمد؛ الان انتظار از همه دوستان این است که ما را در این شرایط بحرانی کمک کنند تا چرخه تعلیم و تربیت ادامه داشته باشد.

باشگاه خبرنگاران جوان

نظر بدهيد

  • تاريخ ارسال : سه شنبه 18 شهريور 1399
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی