مجله ياس تنها

درمان ناباروري با روش تلقيح اسپرم اهدايي

درمان ناباروري با روش تلقيح اسپرم اهدايي

بخش بارداري : ناباروري علت هاي مختلفي و راه هاي درمان مختلفي دارد . اما يکي از جديدترين روش هاي درمان ناباروري تلقيح اسپرم اهدايي است . . .

مجله ياس تنها : براستی که زندگی بدون فرزند خالی از شور ونشاط است . حدود 15 در صد زوجها با مشکل ناباروری روبرو می شوند که علم پزشکی امروز اکثر آنها را درمان می کند و تنها 1-2 درصد باقی می مانند که در ظاهر غیر قابل درمان هستند ولی در واقع اینها راهم با استفاده از روشهای نوین اهدا گامت ( تخمک اهدایی – اسپرم اهدایی – رحم اجاره ای – جنین اهدایی ) میتوان بچه دار کرد .مطلبی که در اینجا مورد بحث قرار می گیرد استفاده از اسپرم اهدایی است .


+ استفاده از اسپرم اهدایی  برای چه زوجهایی مناسب است ؟ 1- زوجهایی که شوهر فاقد اسپرم است و در نمونه برداری بیضه هم هیچ اسپرم وجود ندارد 2- زوجهایی که بچه دار می شوند ولی بعلت وجود نقص ژنتیک درپدری که ظاهرا سالم است ، بچه های آنها بیماری ژنتیک صعب العلاج پیدا می کنند 3- زوجهائیکه شوهر اسپرم دارد ولی اسپرمها همگی بیحرکت یا مرده و به عبارتی ناکارآمد هستند.

+ استفاده از اسپرم اهدایی از نظر شرعی چگونه است ؟ خوشبختانه شش نفر از مراجع محترم تقلید از جمله آقای خامنه ای فتوا داده اند که تلقیح اسپرم اهدایی جایز است لکن راجع به محرّمیت و ارث احتیاط باید مراعات شود .

+ سه نفر دیگراز مراجع نیز گفته اند که جایز است به شرطی که لقاح ( تلفیق اسپرم وتخمک ) خارج از بدن صورت گیرد وبعد از بوجود آمدن جنین آنرا به رحمِ زن منتقل کرد . رعایت محرمیت و ارث برای هر سه نوع اهدای گامت ( تخمک اهدایی – اسپرم اهدایی –  جنین اهدایی ) وجود دارد وراه حل دارد . مثلا گفته شده چون در ارث بردن فرزند حاصل از تلقیح اسپرم اهدایی از پدر شرعی جای شک و تردید است ، پدر شرعی در زمان حیات خود می تواند هر چقدر از مال خود راکه خواست به این فرزند صلح کند و شرط هایی نیز در صلح نامه قید کند ، مثلا قید کند که تا زمانی من زنده هستم حق استفاده از این اموال با من  باشد . برای ایجاد محرمیت نیز راههایی وجود دارد که در ایجا بحث نمی کنیم .


قانون در این مورد چه می گوید ؟ تلقیح اسپرم اهدایی از نظر قانونی مشکلی ندارد ، بعبارت دیگر مجلس شورای اسلامی تا به حال وارد این بحث نشده که ضوابط انجام تلقیح اسپرم چگونه باید باشد  ... و همانگونه که راجع به رحم اجاره ای و تخمک اهدائی نیز قانون تصویب نشده و اینکارها انجام می شود ، اسپرم اهدائی را نیز می توان انجام داد . بعبارت دیگر اقدام غیر قانونی به کاری گفته می شود که مجلس آنرا نهی کرده باشد و برای کسیکه آن عمل را انجام دهد مجازات تعیین کرده باشد .

+ اگر روزی لایحه ی چگونگی انجام اسپرم اهدایی به مجلس ارائه شود حتما تصویب می شود ( بخاطر اینکه تا به حال سابقه نداشته که مجلس بر خلاف نظر آقای خامنه ای قانونی تصویب کرده باشد) .


+  بنا به دلائل فوق که تلقیح اسپرم اهدایی منع شرعی ندارد واز نظر قانونی هم مشکلی ندارد ، سالهاست که در مطب دکتر عنایت الله ایزدی برای زوجهایی که ناباروری آنها بعلت نداشتن اسپرم است ، تلقیح اسپرم اهدایی انجام می شود ، وکانون خانوادگی صدها زوج  که بخاطر بی بچگی کم فروغ شده بود با بارداری و زایمان گرم و با نشاط شده است .


+ روش انجام تلقیح اسپرم به اینگونه است که پس از مشاوره ی اولیه و پیدا کردن آگاهی کامل از چگونگی انجام تلقیح اسپرم ، ابتدا گیرنده ی اسپرم ارزیابی پزشکی می شود که کم خونی یا کم کاری تیروئید یا مشکل دیگر نداشته باشد و پس از اینکه مطمئن شدیم بدن وی سالم ، وآمادگی برای حامله شدن دارد مقادیری دارو تجویز می شود تا تخمک گذاری بهتری صورت گیرد .


+ با انجام سونوگرافی در ایام نزدیک به تخمک گذاری ( روز 12-13 سیکل ماهانه ) و اطمینان از اینکه تخمکهای مناسبی دارد ، اسپرم اهدایی به روش IUI ( آی- یو- آی ) در مطب دکترعنایت الله ایزدی انجام می شود و پس از نیمساعت استراحت به منزل می رود .انجام آی- یو- آی تقریبا بدون درد است ونیازی به مصرف مسکن یا بیهوشی ندارد .


+ اهداکنندگان اسپرم چه کسانی هستند ؟ افرادیکه در درجه اول با نیت کار خیر و کمک به همنوع و در درجات بعد به نیت کسب درآمد حاضر به اهدای اسپرم خود باشند به شرطی که 1- کیفیت اسپرم آنها عالی باشد 2- دارای هیکل متناسب و زیبا باشند 3- هیچگونه بیماری ارثی ( تالاسمی  ... ) یا واگیر دار ( ایدز- هپاتیت ... ) نداشته باشد ، برای اینکار پذیرفته می شوند .

+ به اهدا کنندۀ اسپرم هیچگونه اطلاعاتی از گیرندۀ اسپرم داده نمی شود . همچنین اسم وآدرس اهداکننده اسپرم هم به گیرنده داده نمی شود ولی مشخصات ظاهری وی گفته می شود ، که مثلا اهدا کننده فردیست با قد 182 سانت و موی مشکی و چشم میشی و پوستی گندمی با صورت گرد ودارای گروه خونی ب مثبت و اصالتا اصفهانی است . 

+ سعی می کنیم اهداکننده ای انتخاب کنیم که ازنظر قیافه شباهت به شوهر گیرنده داشته باشد .چنانچه بعد از چند سال خواستید صاحب فرزند دومی هم شوید ازاسپرم همین اهداکننده استفاده می شود که پدر ژنتیک هر دو بچه یکی باشد .


+ متاسفانه در تعدادی از مراکز ناباروری به زوجهای فاقد اسپرم جنین اهدائی میدهند که به نوعی می توان گفت اینکار غلط است . بخاطر اینکه زنی که سالم است قاعدتا با تخمک خودش می خواهد بچه دار شود و اشتباه است که درحالیکه خودش دارای تخمکهای سالم می باشد جنین اهدائی بگیرد ( اسپرم + تخمک از زوج غریبه ) .

+ در چنین مواردی با اینکه جنین در رحم گیرنده رشد می کند هیچیک از خصوصیات ارثی بچه به گیرنده ی جنین نمی رود وبسیار احتمال دارد که بعدا توسط آشنایان بطور مکرر با این سوال مواجه شوند که : بچه ی شما به کی رفته ؟ این که هیچ شباهتی به هیچ کدام شما نداره ! و طرح این پرسشها آرامش را از شما می گیرد .

+ لازمست بدانید که اهدا کردن جنین در هیچ کشوری در دنیا بجز ایران انجام نمی شود دلیل مراکز ناباروری برای اهدا کردن جنین اینست که مجلس شورای اسلامی ضوابط گرفتن جنین اهدایی را مشخص کرده و تحت عنوان  قانون اهدا جنین تصویب کرده است ، و چون ضوابط یا قانون اسپرم اهدایی تصویب نشده به اشتباه فکر می کنند که اینکار غیر قانونی است .

+  بنابراین نظر به اینکه برای زوجهای فاقد اسپرم تلقیح اسپرم اهدائی از نظر پزشکی و اجتماعی وخانوادگی خیلی بهتر از جنین اهدایی است وهزینه آن نیز خیلی کمتر ازگرفتن جنین اهدائیست و در ایران مخالف هیچ قانونی هم نیست و از نظر شرعی نیز مشکلی ندارد به زوجهای آزوسپرم ( فاقد اسپرم ) قویا پیشنهاد می شود که از گرفتن جنین اهدایی خودداری کنند واز اسپرم اهدایی استفاده کنند

منبع : ني ني سايت

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی