سلمان فارسي يک اصفهاني بود؟

  • چهارشنبه 16 مهر 1399 ، 18:54
دسته بندي : بخش ديني ،
سلمان فارسي يک اصفهاني بود؟

سلمان فارسي يک اصفهاني بود؟

بخش ديني : جی ، نامی آشنا در تاریخ استان اصفهان است. این نام به عنوان یکی از اسامی شهر اصفهان به حساب می‌آمده و به گواه تاریخ محل تولد سلمان فارسی، یار پیامبر اکرم (ص) بوده است. . . .

مجله ياس تنها : بنابراین گزارش، هم‌اکنون یکی از قدیمی‌ترین مناطق شهر اصفهان با نام جی شناخته می‌شود. این نام به یکی از خیابان‌های شهر اصفهان نیز اطلاق شده است.

- شایان ذکر است محله جی در شرق اصفهان قرار گرفته است و در بخش غربی و شرقی خود به محله‌های خوراسگان، پروین اعتصامی و احمدآباد منتهی می‍ شود.

- گفتنی است «مطیار» نام نخستین خانه‌ای بوده که در جی ساخته شده است. از روستا‌های این شهر که هنوز با نام تاریخی خود شناخته می‌شوند، می‌توان به آسنجان، ارداجی، باطان، برتیان، بوزان، جوهران، خوراسگان، بادرنگی و کوهسار اشاره کرد.

 -حافظ ابونعیم، از محدثان و رجال قرن چهارم و پنجم هجری شهر جی را چنین تشریح کرده است: «شهر جی قبل از اسلام شهر مسکونی نبود بلکه قلعه‌ای بود برای اهالی دهات روستای جی و مردم در شهر قه زندگی می‌کردند تا آن که اسلام آمد و اعراب شهر «قه» را خراب کردند و هر کسی از اهالی آن شهر باقی بماند به شهر جی کوچ کرد و بنابراین، آن قوم نخستین اقوامی هستند که در آن شهر سکونت اختیار کردند.»

- وی در خصوص مساحت این شهر نوشته است: «دوره باروری آن دو هزار نی بوده پس مساحت شهر دو هزار جریب بوده است زیرا قطر شهر سیصد و بیست نی است و چنانچه نصف قطر آن را در نصف دائره‌اش ضرب کنیم حاصل هشتاد هزار نی می‌شود که عبارت از دو هزار جریب باشد و در باروی آن یکصد و چهار قصر (کوشک) بوده که هر یک به صورت برجهائی منحنی و فراخ با فواصلی ثابت از سور «حصار» شهر بنا شده ۷ و از باب (دروازه) خور تا باب «یهودیه صغری» یک هزار و یکصد ذراع و در میان این دو دروازه هیجده برج واقع بوده و از آنجا تا دروازه تیره یک هزار و یکصد ذراع و مابین آن‌ها سی و سه برج و از آنجا تا دروازه اسفیس یک هزار و سیصد ذراع و در میان، بیست و چهار برج و از آنجا تا دروازه «خور» یک هزار و چهارصد ذراع و در میان، سی و پنج برج، بنابراین دوران شهر جی هفت هزار و یکصد ذراع ۸ و به ذراع دست، ده هزار و ششصد و پنجاه ذراع و طول آن یک هزار پانصد و عرض یک هزار و هفتصد و پنجاه و دو ذراع بوده است.»

منبع : تابناک با تو