ميخائيل گورباچف از آتش بس در قره باغ استقبال کرد

ميخائيل گورباچف از آتش بس در قره باغ استقبال کرد

اخبار روسيه : «میخائیل گورباچف» ​​آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی ، از برقراری آتش‌بس درقره‌باغ استقبال کرد و باکو و ایروان را به ادامه مذاکرات فرا خواند. . . . . .

مجله ياس تنها : به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، گورباچف شنبه شب به خبرگزاری تاس روسیه گفت: «من از آتش بس حمایت می کنم. خوب است که این نخستین گام برداشته شد و روسیه کمک کرد. اما این بسیار مهم است که این به اینجا ختم نشود.»

+ وی تصریح کرد : لازم است  راهکارهای «این بحران بسیار پیچیده» ، ارائه و  به تدریج  و گام به گام حل شود».

+ در نتیجه رایزنی های انجام شده در مسکو در ۹ اکتبر به ابتکار طرف روسی ، باکو و ایروان برای آتش بس از ساعت ۱۲:۰۰ به وقت محلی در ۱۰ اکتبر ( ۱۹ مهر) با هدف  اهداف بشردوستانه برای تبادل زندانیان و همچنین اجساد کشته شده ها توافق کردند. اندکی پس از ظهر امروز ، طرفین یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کردند.

+ وضعیت منطقه قره باغ از ششم مهر ( ۲۷ سپتامبر)  متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده‌اند.

+ جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی کشورها خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل "حق تعیین سرنوشت" خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه شده است.

پايان مطلب