خانم ها بيشتر احساس سرما مي کنند

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

خانم ها بيشتر احساس سرما مي کنند


10:19 , دوشنبه 04 اسفند 1399

خانم ها بيشتر احساس سرما مي کنند

خانم ها بيشتر احساس سرما مي کنند

بخش پزشکي : در بیشتر موارد، خانم ها بدن کوچک‌تری نسبت به مردها دارند و توده عضلانی‌شان نیز کمتر است. همین باعث می‌شود زن‌ها نسبت به سرما حساس‌تر باشند . . .

مجله ياس تنها - همیشه این باور وجود داشته که زن‌ها نسبت به مردها بیشتر سردشان می‌شود. اما آیا واقعاً درست است؟

دانشمندان تصمیم گرفتند روی این موضوع تحقیق کنند. شواهد جدیدی پیدا شده است اما همه‌ی موارد مانند هم نیستند.

- اما معلوم شده که بیشتر خانم‌ها بیشتر از آقایان سردشان است. مطالعه‌ای هلندی توانست به این نتیجه برسد که چرا زن‌ها تحمل کمتری در برابر سرما دارند. این مطالعه می‌گوید دمایی که زن‌ها معمولاً در آن احساس راحتی می‌کنند، سه درجه بیشتر از دمایی است که مردها در آن احساس راحتی دارند.

عوامل تاثیرگذار

+ سوخت و ساز بدن

وقتی استراحت می‌کنید، سرعت متابولیسم بدنتان در کمترین اندازه‌ی خود است. یعنی مصرف انرژی در زمانی که هیچ فعالیتی انجام نمی‌دهید به حداقل می‌رسد. به طور متوسط، سرعت متابولیسم در بدن زنان کمتر از مردان است.

هم سرعت متابولیسم و هم تولید انرژی بین زنان و مردان متفاوت است. زنان در دمای متفاوتی نسبت به مردان احساس راحتی می‌کنند، زیرا زن‌ها توده عضلانی کمتری دارند.

یک دلیل دیگر که زن‌ها نسبت به مردها بیشتر احساس سرما می‌کنند این است که وقتی دما پایین است بدن زنان گرما را بیشتر در اندام‌های مرکزی جمع می‌کند، بنابراین خون کمتری به سمت دست‌ها و پاها می‌رود و بیشتر احساس سرما در این نواحی احساس می‌شود

+ سایز بدن

در بیشتر موارد، زن‌ها بدن کوچک‌تری نسبت به مردها دارند و توده عضلانی‌شان نیز کمتر است. همین باعث می‌شود زن‌ها نسبت به سرما حساس‌تر باشند.

- دمای بدن می‌تواند در هر دو جنس یکسان باشد اما سایز بدن، روی واکنش نسبت به تغییرات دما اثر می‌گذارد. مردها عموماً بدن بزرگ‌تری دارند و قد و وزنشان نسبت به زن‌ها بیشتر است.

- بنابراین، گرما در بدن مردها به خاطر سایز بدنشان سریع‌تر می‌تواند پخش شود. به همین خاطر مردها دمای بدن خود را سریع‌تر تنظیم می‌کنند، در حالی که در بدن خانم‌ها تنظیم دما بیشتر زمان می‌برد.
هر چه توده عضلانی بیشتر باشد، گرمای بیشتری تولید می‌شود. به همین دلیل زن‌ها نسبت به مردها بیشتر احساس سرما می‌کنند و در تابستان، مردها نسبت به گرما حساس‌ترند.

جالب است بدانید یک دلیل دیگر که زن‌ها نسبت به مردها بیشتر احساس سرما می‌کنند این است که وقتی دما پایین است بدن زنان گرما را بیشتر در اندام‌های مرکزی جمع می‌کند، بنابراین خون کمتری به سمت دست‌ها و پاها می‌رود و بیشتر احساس سرما در این نواحی احساس می‌شود.

+ سیکل قاعدگی

دمای بدن زنان طی سیکل قاعدگی تغییر می‌کند. دلیل این اتفاق هم افت و خیز سطح هورمون‌هاست. روزهای قبل از پریود، سطح آهن افت می‌کند و متعاقباً تعداد گلبول‌های قرمز خون نیز کم می‌شود. به همین دلیل دمای بدن نیز پایین می‌آید. سطح آهن از جهت دیگری نیز فاکتوری تأثیرگذار است: این ماده معدنی به بدن اجازه می‌دهد آن‌گونه که باید کار کند.

+ چگونه کمتر احساس سرما کنید؟

. انجام فعالیت بدنی (حرکت عضله). ما می‌دانیم که وقتی سرعت سوخت و ساز بدن در اثر فعالیت افزایش می‌یابد، گرما در بدن تولید می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم ورزش کنید یا فعالیت بدنی دیگری انجام دهید.

. دریافت مواد غذایی گرم و پرکالری. یک توصیه دیگر هم این‌که بخورید تا احساس سرما نکنید. زیرا بدن از انرژی استفاده کرده و برای هضم غذا گرما تولید می‌کند. غذاهای پُرکالری‌تر، سریع‌تر از دیگر غذاها در بدن گرما ایجاد می‌کنند.
برای پیشگیری از احساس سرما وقتی که با دیگران و در میان جمع هستید، بهتر است اقداماتی انجام دهید تا سرما اذیتتان نکند:

. لباس گرم‌تری بپوشید یا چند لایه لباس بپوشید تا گرمای بدنتان را حفظ کنید.

. مایعات زیاد بنوشید. شما می‌توانید چای بنوشید اما نوشیدن آب با دمای اتاق نیز لازم است.

. غذا بخورید. توصیه می‌کنیم چند وعده در روز غذا بخورید تا بدنتان در حالت پیوسته‌ای از تولید انرژی باشد. کربوهیدرات باید در تمام وعده‌های غذایی‌تان وجود داشته باشد.

. به طور منظم ورزش کنید. یک بازی ورزشی انجام دهید یا دست‌کم سه بار در هفته پیاده‌روی کنید تا توده عضلانی بدنتان را افزایش دهید.

. برای مدت طولانی در یک وضعیت باقی نمانید و هر چند دقیقه تغییر وضعیت دهید.

منبع: تبيان

توجه : کپي برداري از اين مطلب با ذکر نام و آدرس سايت مجاز است.

مطالب مرتبط با پست جاري