چگونه در زايمان خود را کاهش دهيم؟ / زايمان راحت

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

چگونه در زايمان خود را کاهش دهيم؟ / زايمان راحت

چگونه در زايمان خود را کاهش دهيم؟

داشتن زايمان راحت و بدون درد . در اين مطلب مي خواهيم شما را با روش هاي کاهش درد زايمان با استفاده از دارو و بدون استفاده از دارو آشنا کنيم  . .

مجله ياس تنها - زايمان راحت


+ تسکین درد زایمان بدون استفاده از دارو

انتخاب عدم استفاده از دارو به این معنی نیست که روند زایمان باید دردناک باشد و یا زایمان در خانه به کمک ماما باشد. در بیمارستان و مراکز زایمان اغلب از روش‌های مکمل برای تسکین درد استفاده می‌شود.

- بزرگترین مزیت زایمان بدون دارو نداشتن عوارض جانبی حاصل از داروها برای جنین و مادر است و علاوه بر این در زایمان بدون استفاده از دارو هورمونهای خود فرد هنگام زایمان به طور مداوم و بدون مداخله می تواند ترشح شود مانند هورمون اندورفین که تسکین دهنده درد می باشد و باعث تداوم شیردهی بعد از تولد کودک می شود. داروها اغلب با ترشح این هورمون تداخل می کنند.

نکته منفی زایمان بدون درد این است که شما نمیدانید این روند تا به چه اندازه دردناک است، مخصوصاً برای کسانی که اولین زایمان خود را تجربه می کنند. میزان احساس درد در زایمان هر فرد با فرد دیگر و حتی در بارداری های مختلف یک فرد متفاوت است. در برخی موارد درد ممکن است از آنچه پیش‌بینی می‌شود بدتر باشد. حال چگونه باید این درد بدون دارو را کنترل کرد؟ گزینه های کنترل درد بدون دارو می‌تواند به صورت تکنیک های تنفس، درمانهای تکمیلی و مداخلات جسمی باشد.


1- تکنیک های تنفسی

نحوه صحیح تنفس ( تنفس آگاهانه) در هنگام زایمان به شما کمک می کند تا آگاهی از احساسات خود را افزایش دهید. این می‌تواند به شما کمک کند از انقباضات حین زایمان بیشتر آگاه باشید و از بروز عوارض جلوگیری کنید. تنفس ابزار آرامش بخشی است که می تواند به شما در حفظ آرامش تان کمک کند خصوصاً با افزایش شدت زایمان.

 به کمک مدیتیشن( مراقبه) تکنیک های تنفسی را برای راحتی زایمان تکمیل کنید. هیپنوتیزم گزینه مناسب دیگری است که به بسیاری از افراد کمک می‌کند تا با شدت درد زایمان بهتر کنار بیایند. هیپنوتیزم با آرام سازی عمیق و تکنیک های تنفسی می تواند به زایمان کمک کند.


2- درمان های مکمل

جدا از تکنیک‌های تنفس و مدیتیشن سایر روش های درمانی می توانند به ایجاد محیط آرامش بخش برای تعدیل درد کمک کنند مانند:

    رایحه درمانی
    تزریق زیر جلدی آب مقطر در ناحیه کمر
    ماساژ دادن
    طب سوزنی یا طب فشاری
    یوگا
    مداخلات جسمی

بعضی اوقات روش‌های تنفس و روش‌های مکمل برای کاهش درد زایمان کافی نیستند. اما قبل از درخواست بی حسی اپیدورال ممکن است تکنیک‌های دیگری را که از نظر جسمی با بدن شما کار میکند امتحان کنید. این گزینه ها عبارتند از:

    از پرستار، ماما یا همسرتان بخواهید تا به شما کمک کند تا موقعیت خود را تغییر دهید، این می تواند ذهن شما را از درد ناشی از انقباض منحرف کند و باعث تسکین درد شود
    نشستن یا دراز کشیدن روی توپ زایمان( توپ زایمان توپی بادی و بزرگ از جنس پلاستیک است)
    حمام یا دوش گرفتن
    استفاده از یخ یا پد های حرارتی در پشت خود
    راه رفتن، تاب خوردن یا رقصیدن

 
+ گزینه‌های دارویی برای تسکین درد زایمان

برای تسکین درد زایمان می توانید گزینه های دارویی را هم در نظر بگیرید بهتر است پیش از زایمان در این مورد با پزشک یا ماما صحبت کنید پزشک شما با توجه به سابقه سلامتی شما داروی مناسب را تجویز می کند. نکته مثبت استفاده از داروهای مسکن این است که در حالی که ممکن است در هنگام انقباضات هنوز احساس کسل کننده‌ای داشته باشید بیشتر این روند بدون درد است. نکته منفی این است که داروهای ضد درد همیشه عوارض جانبی را به همراه دارند این عوارض شامل موارد زیر است:

    خواب آلودگی
    سردرد
    حالت تهوع
    استفراغ
    فشار خون پایین
    خارش پوست
    مشکل در ادرار کردن
    تاثیر متفاوت دارو روی افراد مختلف
    کند کردن روند زایمان

 داروهای ضد درد ممکن است از طریق مادر به کودک منتقل شوند و این می تواند عوارض جانبی در کودک ایجاد کنند مانند مشکل تنفس بعد از تولد یا شیردهی.

+ رایج‌ترین اشکال داروهای ضد درد برای زایمان عبارتند از:

    اپیدورال
    بی حسی نخاعی
    مسکن ها
    بیهوشی عمومی
    آرام بخش

1- بیحسی اپیدورال

اپیدورال نوعی بی حسی موضعی است که از طریق تزریق به کمر تجویز می‌شود. درد را در زایمان های طبیعی و سزارین از کمر به پایین کاهش میدهد. فایده اپیدورال این است که دوز تزریقی دارو را می‌توان با توجه به میزان درد شما در حین زایمان تغییر داد. پس اگر در حین زایمان به داروی بیشتری نیاز دارید اطلاع دهید.

در بی حسی اپیدورال و نخاعی، دارو از طریق جفت به جنین منتقل نمی شود، در حالی که در مسکن و بیهوشی عمومی تزریق دارو داخل وریدی است و به جنین منتقل می شود و در جنین عوارض جانبی ایجاد می کند. نکته منفی اپیدورال این است که به محض قرار گرفتن در معرض آن جلوی حس کردن درد، حس لامسه و حرکت پاها را می گیرد و شما برای مدت زایمان به تخت بیمارستان با پاهای بی حس محدود خواهید شد.


 2-بی حسی نخاعی

بی حسی نخاعی شبیه اپیدورال است اما تاثیر آن کوتاه مدت است( ۱ الی ۲ ساعت)


3- مسکن ها

این ها به شکل تزریق داخل وریدی ( IV) دریافت می شوند. مسکن کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و به احتمال زیاد کودک را هم تحت تاثیر قرار می دهد، به دلیل آنکه از راه وریدی تزریق می شود از طریق خون به جنین هم منتقل میشود


4- بیهوشی عمومی

دارویی که شما را کاملا به خواب می برد و ایجاد بیهوشی کامل می‌کند. این به طور معمول در زایمان طبیعی و سزارین استفاده نمی شود فقط در شرایط اضطراری کاربرد دارد که این شرایط اضطراری در مقاله عوارض بیهوشی کامل در زایمان توضیح داده شده است.


5- آرام بخش

از داروهای آرام بخش اغلب در کنار مسکن استفاده می‌شود و از این داروها برای آرامش در هنگام  اضطراب شدید استفاده می شود. به دلیل خطر بالای عوارض جانبی آرام بخش به طور معمول استفاده نمی شود مگر در موارد شدید
 

* حرف آخر

این حق شماست که تمام حقایق لازم برای تصمیم گیری در مورد زایمان را بدانید و حق انتخاب شما بستگی دارد و فقط شما می توانید تعیین کنید چه چیز در دوران زایمان برای شما و کودکتان بهتر است. تمام تلاش خود را بکنید تا حقایق مربوط به همه گزینه‌ها را بدانید و درک کنید تا بتوانید آگاهانه ترین تصمیم ممکن را بگیرید و همچنین مهم است در مورد تصمیم خود برای زایمان با پزشک خود یا مراکز زایمان صحبت کنید چرا که اولاً در هنگام زایمان آنها با شنیدن تصمیم شما غافلگیر نمی شوند و دوماً آنها می توانند در مورد تصمیم شما توضیحات لازم را به شما بدهند تا تصمیم خود را بهتر درک کنید.

اگر شما زایمان بدون دارو را انتخاب کرده اید همچنین مهم است که اطمینان حاصل کنید که مراکز زایمان و تسهیلاتی که انتخاب می‌کنید واقعا شما را پشتیبانی می کند. علاوه بر این روش هایی وجود دارد که قبل از زایمان می‌توانید درد را کاهش دهید مانند ورزش کردن که در طول بارداری بدن را تقویت می‌کند و می‌تواند تحمل درد شما را افزایش دهد. کلاسهای زایمان می تواند نکاتی را برای آماده‌سازی بهتر برای زایمان به شما ارائه دهند. مطمئن شوید که همه افرادی که درگیر روز زایمان شما هستند از برنامه شما آگاهی دارند تا بتوانند با آن پایبند باشند. برای جلوگیری از سردرگمی همیشه خواسته های زایمان خود را یادداشت کنید و اشکالی ندارد اگر بخواهید نظر خود را  تغییر دهید.

منبع: اوما

توجه : کپي برداري از اين مطلب با ذکر نام و آدرس سايت مجاز است.

مطالب مرتبط با پست جاري