هليکوپترها تا چه ارتفاعي مي توانند پرواز کنند؟

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

هليکوپترها تا چه ارتفاعي مي توانند پرواز کنند؟

هليکوپترها تا چه ارتفاعي مي توانند پرواز کنند؟

اخبار علمي - ارتفاع پرواز برای هليکوپترها به دلیل مکانیزم‌های متفاوتی که نسبت به هواپیما‌ها دارند، بسیار کمتر از آن‌ها است. . . .

مجله ياس تنها - همه ما میدانیم که بالگرد‌ها در ارتفاع کمتری نسبت به هواپیما‌ها پرواز می‌کنند، اما این سوال مطرح است که به چه دلیل این اتفاق رخ می‌دهد و اگر بالگرد‌ها در ارتفاع بالاتری پرواز کنند چه اتفاقی رخ می‌دهد.

- ارتفاع پرواز بالگرد‌ها بسته به مسافتی که طی می‌کنند و نوع آن‌ها متفاوت است، اما حاکثر ارتفاع برای پرواز بالگرد ۱۲ هزار پا معادل حدود ۳ هزارو ۶۷۰ متر است، اما ارتفاعی که خلبان بالگرد‌ها برای پرواز رعایت می‌کنند ۱۰ هزار پا معادل حدود ۳ هزار متر است.

- دلیل رعایت ۱۰ هزار پایی برای ارتفاع پرواز بالگرد این است که محدوده مانور بیشتری برای حرکات بالگرد فراهم است و در صورتی که ارتفاع از این بیشتر شود تیغه‌های کوچک روی بال بالگرد به خوبی عمل نمی‌کنند.

- زمانی که بالگرد ارتفاع ۱۰ هزار پایی را رد کرده و نزدیک ۱۱ هزار پا می‌شوند قدرت منور تغییر مسیر از سوی خلبان کمتر می‌شود و سرعت و جهش رو به جلو محدود‌تر می‌شود. همچنین پایداری بالگرد نیز تا حدودی از بین می‌رود.

- اصل پرواز با بالگرد به این شکل است که هرچه فشار هوا کمتر می‌شود قدرت بالابردن بالگرد نیز کمتر می‌شود و نسبت ارتفاع و فشار هوا نیز غیر مستقیم است یعنی با افزایش ارتفاع، فشار کمتر می‌شود. به دلیل افت فشار و اکسیژن موجود در هوا در ارتفاعات بالاتر، سازمان هواپیمایی فدرال در ارتفاع ۱۲ هزار ۵۰۰ پایی و بالاتر استفاده از کپسول اکسیژن را اجباری کرده است.

* کمترین حد نساب برای ارتفاع پرواز بالگرد چقدر است؟

هواپیما‌ها باید ارتفاع حداقل هزار پا یا ۳۰۰ متر از ارتفاع زمین داشته باشند در غیر این صورت باید در اولین مکان اقدام به فرود کنند، اما این مسئله برای بالگرد‌ها صدق نمی‌کند چراکه مکانیزم پرواز آن‌ها متفاوت است و قادرند در حدالق ارتفاع نسبت به زمین پرواز کنند.


حداقل ارتفاع بالگرد برای پرواز از سوی خلبان تعیین می‌شود، خلبان باید در ارتفاعی پرواز کند که به اجسام یا افرود روی زمین آسیبی وارد نکند.

* اگر بالگرد در ارتفاع بسیار زیاد پرواز کند، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

همان طور که پیشتر گفته شد، با افزایش ارتفاع فشار هوا کمتر می‌شود پس زمانی که بالگرد در ارتفاع بالاتر از حد تعریف شده پرواز می‌کند، باله‌ها قدرت کافی برای تثبیت ارتفاع یا حرکت روبه جلو را از دست می‌دهند که در این صورت ممکن است کنترل بالگرد از دست خلبان خارج شود و تا لحظه سقود هم به دست نیاید.

بالگرد در ارتفاع‌های بسیار زیاد، لرزش زیادی به خود می‌گیرد و غیر قابل کنترل می‌شود که معمولا در این شرایط، بالگرد به سمت چپ گردش پیدا می‌کند.

* رکورد ارتفاع پرواز بالگرد چقدر است؟

این رکورد ۱۹۷۲ توسط خلبان فرانسوی به نام Jean Boulet در ارتفاع ۴۰ هزار و ۸۲۰ پایی معادل ۱۲ هزارو ۴۴۱ متری زده شده است. نوع این بالگرد SA ۳۱۵ Lama بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

توجه : کپي برداري از اين مطلب با ذکر نام و آدرس سايت مجاز است.

مطالب مرتبط با پست جاري