مجله ياس تنها شامل مطالب پزشکي،بارداري،زناشويي،آشپزي،کودک مي باشد

تحريک سينه خانم ها براي القاي زايمان طبيعي

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

>

چگونه سينه را براي القاي زايمان تحريک کنيم؟،القاي زايمان طبيعي براي خانم ها،تحريک کردن سينه خانم هاي باردار

تحريک سينه خانم ها براي القاي زايمان طبيعي

تحريک سينه خانم ها براي القاي زايمان طبيعي
 • موضوعات : بارداري و زايمان ,
 • تحريک سينه خانم ها براي القاي زايمان طبيعي

  بارداري و زايمان -القا برای زایمان در خانه بی خطر است، به شرطی که تا پیش از زمان تعیین شده برای زایمان این کار را انجام ندهید. . .

  مجله ياس تنها - شما منتظر هفته چهلم بارداری هستید تا وقت زایمان برسد، اما انگار جنین شما هنوز آماده نیست و شما احساس درد و انقباضات رحمی ندارید! اینکه از موعد مقرر زایمان بگذرد و زایمان اتفاق نیفتد مسئله طبیعی است پس نگران نشوید. در بعضی موارد، پزشک ممکن است با روش های طبیعی یا تحریک انقباضات، بدن را وادار کند تا به مرحله زایمان برسد. یکی از روش های القای طبیعی، تحریک نوک پستان است. این مقاله را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در مورد تحریک نوک پستان برای زایمان بی خطر و ایمن و میزان تأثیر آن به دست آورید.

  * آیا القا زایمان در خانه بی خطر است؟

  القا برای زایمان در خانه بی خطر است، به شرطی که تا پیش از زمان تعیین شده برای زایمان این کار را انجام ندهید. از آنجایی که اثر بخشی این تکنیک ها تنها بر اساس شواهد روایت شده شناخته شده است، قبل از امتحان کردن آن با پزشک مشورت کنید. القاء طبیعی در خانه تنها در مورد بارداری های کم خطر توصیه می شود.

  * آیا تحریک نوک سینه می تواند باعث زایمان شود؟

  تحریک نوک سینه ممکن است باعث القای زایمان شود، به شرط اینکه هیچ عارضه ای در دوران بارداری نداشته باشید. اکسی توسین با تاثیر بروی شروع انقباضات رحمی نقش اساسی در شروع زایمان دارد. تحریک نوک پستان این هورمون را آزاد می کند و انقباضات را برای کمک به حرکت کودک در کانال تولد تقویت می کند. در اینجا شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تحریک پستان موثر است، اما فقط در بارداری های کم خطر قابل انجام است:

  ۱. در یک آزمایش کنترل شده تصادفی در یک بیمارستان دولتی ترکیه (سال 2015)، با تحریک نوک پستان دوره زایمان کوتاه تر می شود. طول متوسط زایمان بعد از تحریک پستان بین 3.8 ساعت (اولین فاز)، 16 دقیقه (دومین فاز) و 5 دقیقه (فاز سوم)، که در مقایسه با میانگین گروه کنترل به ترتیب 6.8 ساعت، 27 دقیقه و 6 دقیقه بود. همچنین، این روش از زایمان واژینال پشتیبانی می کند.

  2. در مطالعه ای که در سال 2012 روی  بارداری‌های اول و کم خطر انجام گرفت، به زنانی که در هفته 38 بارداری بودند توصیه شد تا سه بار در روز به مدت 15 تا 20 دقیقه سینه خود را ماساژ بدهند. آنها در هفته 39.2 بارداری زایمان کردند در مقایسه با آنها، گروه کنترل شده در هفته 39.5 زایمان کردند. همچنین، احتمال سزارین پایین بود.

  3. از شانزده زن با بارداری کم خطر بین 38 تا 40 هفته بارداری خواسته شد که به مدت سه روز، یک ساعت در روز تحریک نوک پستان را امتحان کنند. بزاق آنها از نظر سطح اکسی توسین مورد آزمایش قرار گرفت. در روز سوم میزان اکسی توسین زیاد بود و شش زن به زایمان رفتند.

  بنابراین، تحریک نوک سینه در بارداری های طبیعی توصیه می شود، ولی در مورد بارداری‌های پرخطر توصیه نمیشود زیرا تحقیقات کافی در اینباره وجود ندارد.

  * تحریک سینه چگونه عمل می کند؟

  تحریک نوک پستان از فرآیند شیردهی تقلید می کند و باعث می شود سلول های حسی نوک پستان، مغز را برای رهاسازی اکسی توسین تحریک کنند. مالش نوک پستان، باعث آزاد سازی اکسی‌توسین و ایجاد انقباضات رحمی منجر به زایمان می شود.

  توجه داشته باشید که تحریک نوک پستان فقط برای بارداری طبیعی، با دوره کامل و کم خطر انجام می شود. همچنین، باید فقط در صورتی انجام شود که با پزشک مشورت کرده باشید و متخصص زنان و زایمان آن را برای شما بی خطر بداند.

  * روش انجام را انتخاب کنید:

  ممکن است برای تحریک نوک سینه از انگشتان یا از مکنده سینه استفاده کنید. یا از همسرتان یا یک نوزاد شیرخوار برای مکیدن و تحریک پستان کمک بگیرید.

  * ماساژ هاله نوک پستان:

  نوک پستان را نگه دارید و بیشتر روی هاله اطراف نوک پستان تمرکز کنید، آن را با انگشت شست و سبابه بگیرید و به آرامی این ناحیه را ماساژ دهید. نوک سینه شامل عصب های انتهایی است که باعث تحریک ترشح هورمون می شوند.

  ماساژ نوک سینه

  * تکرار حرکت روی پستان دیگر:

  دو تا چهار دقیقه صبر کنید. سپس تحریک پستان دیگر را آغاز کنید به همان روش پستان اول و هر کدام را به مدت 15 دقیقه ماساژ بدهید. تحریک را به مدت یک ساعت ادامه دهید و روزانه سه بار آن را تکرار کنید.

  * با احتیاط عمل کنید:

  هدف شروع روند زایمان است، اما نباید برای انقباضات شدید عجله کرد. اگر انقباض دارید، از ماساژ پستان خودداری کنید و منتظر بمانید انقباضات متوقف شود. این کار را ادامه بدهید تا زمانیکه انقباضات بیش از یک دقیقه ادامه یابد و در فاصله سه دقیقه از هم قرار گیرد. اگر پستان های شما زخم یا حساس شد، از روغن نارگیل، شیر مادر یا کره طبیعی برای تسکین آن استفاده کنید.

  * سایر تکنیک ها برای القای زایمان

  بسیاری از روش های طبیعی دیگر نیز به القاء زایمان کمک می کنند. همچنین می توان آنها را در کنار تحریک سینه امتحان کرد، به شرط اینکه بارداری شما کامل شده باشد و پزشک معالج شما انجام آنها  را تایید کند.

  1. پیاده روی، به خصوص پیاده روی های طولانی می تواند ترشح اکسی توسین را تحریک و جنین را به سمت پایین لگن فشار دهد. با این حال، پیاده روی نکنید زیرا می تواند انرژی شما را هدر بدهد. یک قدم زدن ملایم برای تحریک زایمان کافیست.

  2. اگرچه هیچ مطالعه ای برای حمایت از این موضوع وجود ندارد، برخی دریافتند که رابطه جنسی می تواند اکسی توسین آزاد کند و زایمان را سرعت بخشد. در انجام رابطه جنسی دقت کنید و از انجام رابطه جنسی در موارد خاص، مانند جفت سر راهی خودداری کنید زیرا می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد.

  ۳. این عقیده قدیمی است که روغن کرچک می تواند انقباضات رحمی را تحریک کند. ولی به دلیل ملین بودن می‌تواند باعث اسهال شود.

  4. گیاهانی مانند چای برگ تمشک، روغن گل مغربی و کوهوش سیاه می تواند به شروع زایمان کمک کند. اگرچه این گیاهان موثر هستند، اما هیچ مدرکی مبنی بر بی خطر بودن استفاده از آنها وجود ندارد.

  5. آناناس داری آنزیمی به نام بروملین است که با نرم کردن دهانه رحم، باعث تحریک برای زایمان می شود. برخی دیگر از میوه های گرمسیری از جمله پاپایا، انبه و کیوی نیز همین خاصیت را نشان داده اند. اما مطالعات قابل قبولی برای پشتیبانی از این نظریه وجود ندارد.

  6. طبق گفته قابله های قدیمی، خوردن غذاهای تند می تواند باعث تحریک شروع زایمان شود. عقیده بر این است که ادویه ها می تواند باعث ایجاد دگرگونی در شکم و منجر به انقباضات رحمی شود. با این حال، ممکن است این بهترین کار نباشد زیرا غذاهای تند می تواند موجب سوء هاضمه یا سوزش سر دل شود.

  7. طب سوزنی می تواند باعث آزاد شدن اکسی توسین شود. با این حال، این کار فقط باید توسط افراد حرفه ای آموزش دیده انجام شود. حتی اگر منجر به زایمان نشود، ممکن است دردهای همراه با زایمان را کاهش دهد.

  8. داشتن یک حمام گرم و آرامش بخش یا استراحت در وان پر از آب گرم ممکن است باعث انقباضات رحمی شود. با از بین بردن ترس و اضطراب زایمان، تاثیر مثبتی بر روحیه شما می گذارد. اطمینان حاصل کنید که آب گرم است و داغ نیست.

  توجه داشته باشید که بسیاری از اینها عقیده های سنتی هستند که پشتوانه علمی ندارند. بنابراین بهتر است قبل از امتحان هر یک از آنها، با پزشک خود مشورت کنید.

  * چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

  در مراحل اولیه زایمان، انقباضات رحمی با درد کمی همراه است. وقتی هر یک از روش های بالا را امتحان کنید، این انقباضات را مشاهده می کنید و سعی کنید که زمان آن را ثبت کنید. در  ایده آل ترین حالت، انقباضات باید در حدود 40 تا 60 ثانیه طول  بکشد و 3 یا 5 بار در هر 10 دقیقه تکرار شود. اگر احساس کردید انقباضات قوی تر و طولانی تر است، یا اگر حس می کنید که کودک در ناحیه لگن پایین تر رفته است یا ماده مخاط شل است، با پزشک مشورت کنید.

  با نزدیک شدن به زمان زایمان ممکن است مضطرب و خسته و مشتاق دیدن کودک خود باشید. اما هیچ کاری از جمله تحریک برای زایمان را با عجله انجام ندهید. با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین روش القاء زایمان را به شما پیشنهاد کند. حتی اگر در هفته 40 بارداری هستید، صبور باشید و عجله نکنید و از خود مراقبت کنید.

  *  حرف آخر

  چنانچه به موقع زایمان خود نزدیک شده اید ولی هیچیک از علامت های وضع حمل را ندارید، نگران نباشید این امری طبیعی است. شما می توانید با تحریک  نوک پستان باعث تولید هورمون اکسی توسین شوید این هورمون باعث القاء انقباضات رحمی و تسهیل و تسریع زایمان در شما می شود. دقت داشته باشید که برای القاء نوک پستان  تمامی موارد ذکر شده در بالا در نظر بگیرید.

  منبع: اوما