چه زماني کودک شروع به صحبت مي کند؟

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

چه زماني کودک شروع به صحبت مي کند؟


19:30 , دوشنبه 20 ارديبهشت 1400

چه زماني کودک شروع به صحبت مي کند؟

بخش کودک - نوزادان با نرخ های مختلف به نقاط عطف زبان می رسند و این کاملا طبیعی است. به طور متوسط آنها اولین کلمات خود را بین 7 تا 12 ماهگی می گویند  . ..

مجله ياس تنها - حرف زدن کودک


1- گفتن اولین کلمات نوزادان

نوزادان با نرخ های مختلف به نقاط عطف زبان می رسند و این کاملا طبیعی است. به طور متوسط آنها اولین کلمات خود را بین 7 تا 12 ماهگی می گویند و در حال ساخت جملات منسجم از 2 تا 3 سالگی هستند. زبان در کنار سایر مهارت ها مانند مهارت های مربوط به حرکت رشد می کند. در نتیجه بسیاری از نوزادان اولین کلمات خود را تقریباً هنگام شروع راه به رفتن می گویند.

2- مراحل یادگیری زبان نوزادان

ماهگی 0–3 :

نوزادان صدای والدین را تشخیص می دهند و صداهایی تولید می کنند که احساسات آنها را بیان می کند.

4-6 ماهگی :

آنها به تغییرات لحن پاسخ می دهند ، صداها را با چشم دنبال می کنند.

7-1 سالگی:

آنها کلمات اساسی را می فهمند، به درخواست های ساده پاسخ می دهند و از دست خود برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. در اواخر این دوره ، آنها ممکن است از چند کلمه استفاده کنند.

1-2 سالگی:

داستان ها را دنبال می کنند و مرتباً کلمات جدیدی را انتخاب می کنند. آنها همچنین ممکن است شروع به جمع آوری کلمات برای پرسیدن سوال یا بیان نیازها کنند.

2-3 سالگی:

کودکان نوپا شروع به رشته بندی عبارات با هم می کنند و منسجم صحبت می کنند. آنها معمولاً می توانند به بیشتر چیزهای اطرافشان رجوع کنند.

3-4 سالگی:

آنها می توانند فعالیت ها را توصیف کنند، از جملات پیچیده تری استفاده کنند و روانتر صحبت کنند.

4-5 سالگی:

آنها از جملات مفصل استفاده می کنند، داستان می گویند و می توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند.

 
* چه طور به فرزندمان کمک کنیم تا صحبت کردن را شروع کند؟

اگر نوزادی با سرعت بیشتری به این نقاط عطف برسد. ممکن است از حمایت اضافی والدین و سایر مراقبان یا یک متخصص گفتار بهره مند شود. روشهای زیر را برای کمک به نوزادان و کودکان نوپا در مراحل مختلف توصیه میشود:

* از تولد تا 2 سالگی

وقتی کودک می خندد و چهره یا صدا ایجاد می کند به او پاسخ دهید. با آنها صحبت کنید. جهان پیرامون خود را روایت کنید مانند شمردن یا توصیف رنگ اشیا. برای کودک بخوانید. از اشاره هااستفاده کنید.

* از 2 سالگی تا 4 سالگی

آنچه را که آنها به آنها می گویند تکرار کنید. کلمات آنها را به جملات بسط دهید. از آنها بخواهید از بین چند گزینه، مثلاً با پرسیدن آنچه برای شام می خواهند ، انتخاب کنند. آواز و قافیه مهد کودک بخوانید.

* از 4 سالگی تا 6 سالگی

سخنرانی آنها را ستایش کنید. اشیا را توصیف کنید و از کودک بخواهید آنها را شناسایی کند. دسته هایی مانند حیوانات حیاط انبار را توصیف کنید و از کودک مثال بخواهید. از آنها بخواهید راهنمایی کنند یا مکان را توصیف کنند.آنها را در کارهای روزمره همراهی کنید و در مورد اینها بحث کنید. درباره مراحل یا داستانهای یک بازی، کتاب یا نمایش تلویزیونی بحث کنید.

* چه عواملی می تواند باعث تأخیر  در صحبت کودک شود؟

عوامل مختلفی می توانند در پیشرفت زبان تأثیر بگذارند. در بسیاری از موارد انجام حوصله و برداشتن گام های اضافی برای حمایت از رشد گفتار تمام مواردی است که لازم است. در برخی کودکان تأخیر در زبان بیانگر اختلالات گفتاری است. با این حال اینها نسبتاً غیر معمول هستند.

* چه موقع با یک پزشک تماس بگیرید؟

همه نوزادان به طرز متفاوتی رشد می کنند. برخی از نوزادان زود صحبت را شروع می کنند اما استفاده از جملات منسجم بیش از آنچه انتظار می رود طول می کشد. در بیشتر موارد، تأخیر در رشد زبان نشان دهنده وجود اختلال نیست. اما برخی از نوزادان و کودکان خردسال نیاز به حمایت و فعالیتهای اضافی دارند که گفتار را تشویق می کند. گاهی اوقات ، اختلال گفتاری، زبانی یا شنوایی درگیر است و علائم ممکن است از سنین پایین وجود داشته باشد. ارائه این موارد با یک متخصص بسیار مهم است. همچنین مهم است که در تمام قرارهای توصیه شده متخصص اطفال شرکت کنید و پزشک باید در مورد رشد کودک در هر مورد بحث کند. از فرصت برای طرح سال و طرح هر گونه نگرانی استفاده کنید.

منبع: ني ني سايت  ninisite.com

پايان

توجه : کپي برداري از اين مطلب با ذکر نام و آدرس سايت مجاز است.

مطالب مرتبط با پست جاري