دخالت پدر و مادر همسر در زندگي زوجين

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

دخالت پدر و مادر همسر در زندگي زوجين


10:20 , سه شنبه 21 ارديبهشت 1400

دخالت پدر و مادر همسر در زندگي زوجين

بخش زناشويي - اگر دخالت هاي والدين همسر به موقع و با درستي انجام شود باعث بهتر شدن زندگي ما مي شود اما اگر ....

مجله ياس تنها - دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی و نحوه مواجه با آن یکی از دغدغه‌های مهم زوج‌های جوان در زمان نامزدی و بعد از ازدواج است و البته یکی از عوامل مهم در اختلافات زناشویی بین زوج‌های جوان نیز، همین مداخله‌های نابجا است.

- گرچه معمولا والدین و اطرافیان گمان می‌کنند که این دخالت‌ها با نیت خیر خواهی صورت می‌گیرد ولی اکثر مواقع تاثیرات منفی بر روابط گذاشته و ممکن است حتی به طلاق زوجین هم منجر شود.

- اختلاف و درگیری بین خانواده‌ها، فاش کردن اسرار زندگی زناشویی، عدم آشنایی زوجین جوان با مهارت‌های مدیریت زندگی، وابستگی‌های بیش از حد عاطفی به والدین، نداشتن استقلال مالی و... از مهم‌ترین دلایل دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی زوجین است.

* دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی

از مهم‌ترین دلایل دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زوج‌ها می‌تواند، عدم اطمینان والدین به آمادگی فرزندان‌شان برای شروع یک زندگی مشترک باشد یا فاش کردن اسرار و مشکلات زندگی مشترک برای اطرافیان و دوستان،وجود مشکلات شخصیتی در زوجین و عدم توانایی در تصمیم گیری،دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی و عدم آمادگی زوج‌ها برای ازدواج،اختلاف و درگیری بین خانواده‌ها و... دانست.

* پیامد های دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی

به مرور زمان و با شدت یافتن دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی زوجین، مشکلات آنان روز به روز بیشتر می‌شود تا جایی که ممکن است حتی به طلاق و جدایی زن و شوهر منتهی شود. زمانی که زوجین نمی‌توانند زمام زندگی شان را به دست گرفته و برای خودشان تصمیم بگیرند، اطرافیان شروع به دخالت خواهند کرد. ساختن زندگی مشترک بر اساس نظرات و تصمیمات والدین یا اطرافیان باعث بی ثباتی در زندگی خصوصی می‌شود.

علی اصغر نژاد فرید روانشناس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره چگونگی ارائه تجربه والدین به فرزندان که سبب دخالت در زندگی مشترک آنان نشود، اظهار کرد: هر شخص حق مدیریت و ساماندهی زندگی اش را متناسب با ایده‌آل‌های ذهن خود دارد و والدین باتوجه به شرایط نسل فعلی و درک آنان برای ارتباط بهتر، رفتار و تفکرات خود را در برخورد با جوانان به روز کنند.

وی با بیان اینکه والدین با رفتار‌های اشتباه مانند؛ من از تو بیشتر می‌فهمم و به عنوان سرپرست ما برای تو تعیین‌ و تکلیف می‌کنیم، افزود: والدین نگاه برتر (از بالا به پایین) نداشته باشند چرا که چنین رفتار‌هایی نتیجه معکوس داشته و موجب می‌شود استقلال و اعتبار فرزند از بین رود که این مسئله هم تبعات خاص خود را در پی دارد.

وی ادامه داد: رفتار‌های اشتباه خانواده سبب می‌شود فرزند گمان کند در تصمیم‌گیری برای زندگی، فردی ناتوان و همیشه به شخصی برای راهنمایی در امور زندگی نیاز دارد. اما والدین با رعایت تعادل در رفتار به این معنی که همه ما یک هدف مشترک داریم و این هدف خوشبختی تو است، فرزند را در تصمیم گیری درست برای تشکیل زندگی مشترک راهنمایی کنند.

* چه رفتارهایی باعث خراب شدن یک رابطه احساسی می‌شوند؟
اصغر نژاد تصریح کرد: شروع یک زندگی مشترک لزوما برپایه شکل‌گیری یک احساس عاطفی در شخص است و این مسئله امکان دارد فرد را در تصمیم گیری دچار اشتباه کند.

وی افزود: در زندگی مشترک ارتباط سالم دو انسان مستلزم یادگیری مهارت‌های ارتباطی بوده و این مهارت‌ها را می‌توان ار رابطه والدین با یک‌دیگر، دیدن فیلم و مطالعه مرتبط آموزش دید.

اصغرنژاد گفت: عامل موفقیت در زندگی میان مرد و زن پیدا کردن زبان مشترک و تقویت آن است و بعد از ازدواج خیر و شر تمام مسائل در زندگی مستلزم هم‌فکری و مشورت در موضوعات ریز و درشت مانند؛ بچه آوردن، میزان ارتباط با خانواده‌ها، مدیریت هزینه‌های زندگی و... است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

توجه : تمام حقوق مطالب برای هایپرتمپ محفوظ می باشد.

مطالب مرتبط با پست جاري