زنده شدن بعد از 24 هزار سال

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

زنده شدن بعد از 24 هزار سال


12:42 , پنجشنبه 20 خرداد 1400

زنده شدن بعد از 24 هزار سال

زنده شدن بعد از 24 هزار سال . آيا زنده شدن بعد از 24 هزار سال امکان دارد؟

اخبار پزشکي - دانشمندان روسی موفق به کشف یک موجود ذره‌بینی شدند که پس از ۲۴ هزار سال یخ‌زدگی در سیبری، دوباره زنده شد. . . .

مجله ياس تنها - دانشمندان روسی اعلام کردند یک حیوان میکروسکوپی (ذره‌بینی) به نام روتیفر بدلوئید پس از ۲۴ هزار سال یخ‌زدگی در سیبری دوباره زنده شد و سپس با موفقیت اقدام به تکثیر خود کرد.

+ این موجودات به‌طور معمول در محیط‌های حاوی آب زندگی می‌کنند و توانایی فوق‌العاده‌ای برای زنده ماندن دارند. دانشمندان روسی این موجودات را در هسته خاک یخ زده استخراج شده از لایه منجمد سیبری با استفاده از یک دستگاه حفاری پیدا کردند.

+ استاس مالاوین، یکی از نویسندگان تحقیقی در این زمینه که مجله کورنت بیولوژی (Current Biology) آن را منتشرکرده است، به خبرگزاری فرانسه گفت: این یافته سوالات قابل توجهی را درباره اینکه این حیوان چند سلولی از چه مکانیزمی برای تاب آوردن استراحت طولانی مدت خود بهره برده‌اند، ایجاد کرده است.

+ مالاوین از انستیتوی مسائل فیزیکوشیمیایی و بیولوژی در علوم خاک پوشچینو روسیه افزود: گزارش ما سخت‌ترین اثبات تا امروز است که حیوانات چند سلولی می‌توانند ده‌ها هزار سال در وضعیت نهان‌زیوی (کریپتو بایوسیس) که وضعیت توقف متابولیسم است قرار گیرند.

+ تحقیقات قبلی از سوی محققان دیگر نشان داده بود که روتیفر‌ها می‌توانند در صورت یخ‌زدگی تا ۱۰ سال زنده بمانند. با این حال در مطالعه جدید، محققان روسی با استفاده از تاریخ‌گذاری رادیو کربن، تعیین کردند موجودی که در لایه خاک منجمد پیدا کرده‌اند حدود ۲۴ هزار سال قدمت دارند.

تیم تحقیقاتی از یک دستگاه حفاری برای جمع‌آوری نمونه‌ها از رودخانه آلازیا در قطب شمال روسیه استفاده کردند. سن نمونه با استفاده از رادیوکربن بین ۲۳ هزار ۹۶۰ تا ۲۴ هزار ۴۸۵ سال تعیین شد. آن‌ها قبلا میکروب‌های تک سلولی را شناسایی کرده بودند که قادر به عملکرد مشابه بودند.

پیش از این گزارش شده بود که کرم‌های لوله‌ای ۳۰ هزار ساله دوباره زنده شده‌اند و خزه‌ها و برخی گیاهان نیز پس از هزاران سال گرفتار شدن در یخ احیا شدند.

مالاوین گفت: روتیفر‌ها اکنون می‌توانند به فهرست موجوداتی اضافه شوند که به ظاهر می‌توانند در طولانی مدت زنده بمانند. طول رویتفر‌ها تقریبا نیم میلی‌متر است و معمولا در محیط‌های آب شیرین زندگی می‌کند.

باشگاه خبرنگاران جوان

توجه : کپي برداري از اين مطلب با ذکر نام و آدرس سايت مجاز است.

مطالب مرتبط با پست جاري