از ضد آفتاب ها براي کجاي بدن خود استفاده کنيم؟

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

کجاي بدن خود را ضد آفتاب بزنيم؟


10:55 , چهارشنبه 02 تير 1400

کجاي بدن خود را ضد آفتاب بزنيم؟

کجاي بدن خود را ضد آفتاب بزنيم؟

بخش زيبايي - بيشتر مردم فکر مي کنند ضد آفتاب ها فقط مخصوص دست و صورت هستند در حالي که اينطور نيست . .

مجله ياس تنها - بیشتر افراد بزرگسال لازم است تقریباً دو قاشق غذاخوری ضد آفتاب برای پوشاندن پوست بدن که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد استفاده کنند. اما بیشتر افراد فقط بین 25 تا 50 درصد از این اندازه ضد آفتاب می‌زنند.

ضد آفتاب باید روزانه مصرف شود، در هر آب و هوایی. و لازم است هر دو ساعت ضد آفتاب خود را تجدید کنید. اگر شنا می‌کنید یا عرق می‌کنید، باز هم لازم است ضد آفتاب را تجدید کنید.

نقاط خاصی از بدن مانند پوست سر، لب‌ها، گوش‌ها، گردن و سینه معمولاً نادیده گرفته می‌شوند و به آن‌ها ضد آفتاب نمی‌زنید زیرا استفاده از ضد آفتاب در این نواحی معمولاً خوشایند نیست یا شاید به نظرتان می‌رسد این قسمت‌ها در معرض نور خورشید نیستند که نیاز به ضد آفتاب داشته باشند. اما خیلی از این قسمت‌های بدن درست مانند صورت و دست‌ها مستعد ابتلا به سرطان پوست می‌باشند.


- در واقع پنج بار یا بیشتر، آفتاب‌سوختگی می‌تواند احتمال ملانوما را دو برابر نماید. ملانوما نوع کُشنده‌ای از سرطان پوست است. با استفاده از ضد آفتاب با SPF 15 یا بالاتر، هر روز، ریسک این بیماری را تا 50 درصد کاهش می‌دهید. بنابراین مهم است که ضد آفتاب را به هر قسمتی از پوستتان که در معرض نور خورشید است، سخاوتمندانه بزنید.

به دلیل دیگری برای استفاده از ضد آفتاب نیاز دارید؟ پس باید اثرات طولانی‌مدت پرتوهای UV بر پوست

را نیز به شما یادآوری کنیم. نود درصد از پیری پوست، به گردن خورشید است! اما طبق یافته‌های علمی، کسانی که هر روز ضد آفتاب با SPF پانزده یا بالاتر می‌زنند، پوستشان در مقایسه با کسانی که به طور مرتب از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند، 24 درصد کمتر پیر می‌شود.

پس این بار که می‌خواهید ضد آفتاب بزنید، این قسمت‌ها را فراموش نکنید:

* گوش‌ها
ضد آفتاب زدن به گوش به دلیل تاخوردگی‌هایی که دارد کار ساده‌ای نیست. اما واقعیت این است که زیاد در معرض تابش خورشید است، پس فراموش نکنید که به گوش‌هایتان هم ضد آفتاب بزنید (حتی اگر روسری سرتان است!). گوش‌ها سومین ناحیه‌ی شایعی هستند که دچار سرطان پوست می‌شوند.

فقط به نرمه‌ی گوشتان ضد آفتاب نزنید؛ سرطان پوست در تمام قسمت‌های گوش بیرونی می‌تواند بروز کند. پشت گوش‌ها از جمله خط تو رفته‌ی پشت گوش نیز از جاهایی است که سرطان پوست در آن ایجاد می‌شود.

برای به حداقل رساندن ریسک سرطان پوست از ضد آفتاب با طیف گسترده و با SPF 30 یا بالاتر استفاده نمایید و به تمام قسمت‌های گوشتان، پشت و جلو، ضد آفتاب بزنید. باز هم کله لبه پهن سرتان بگذارید تا سایه‌ی بزرگی روی سرتان بیندازد.

* پوست سر!
اگر فکر می‌کنید موهایتان از پوست سرتان محافظت می‌کنند اشتباه می‌کنید، مگر اینکه موهای بسیار پُرپشتی داشته باشید، اما این مسئله بیشتر به آقایان مربوط می‌شود، خصوصاً آقایانی که موهای کم‌پشتی دارند. پوست سر، بالاترین قسمت بدنتان است و به همین دلیل احتمالاً بیشتر از سایر قسمت‌ها می‌سوزد. برای پیشگیری از سرطان پوست، باید به پوست سر و خط رویش موهایتان هم ضد آفتاب بزنید. هرچند سرطان پوست در پوست سر شایع نیست اما دو تا پنج درصد از موارد ملانوما را تشکیل می‌دهد. ضد آفتاب زدن به پوست سر کار راحتی نیست اما می‌توانید از نوع اسپری آن برای سرتان استفاده کنید که راحت‌تر است. باز هم کلاه لبه پهن سرتان بگذارید!

* پلک‌ها
پوست اطراف چشم‌ها نازک و حساس است و همین باعث می‌شود مستعد سرطان پوست باشد و ضمناً علائم پیری پوست مانند چین و چروک‌ها و لکه‌های پیری را به وضوح نشان می‌دهد. سرطان پوست در پلک‌ها، ده درصد از موارد تمام انواع سرطان پوست را تشکیل می‌دهد.

استفاده از بالم لب SPF دار، عادت بسیار خوبی برای پیشگیری از سرطان پوست و چین و چروک در این قسمت است. فقط باید یادتان باشد که بالم لبتان را هر دو ساعت تجدید کنید، یا اگر شنا کرده‌اید، عرق کرده‌اید و یا به هر دلیل دیگری پاک شده است، فوراً تجدیدش کنید

خیلی از افراد به دلیل حساس بودن پوست پلک‌ها به این قسمت ضد آفتاب نمی‌زنند. برای جلوگیری از ایجاد حساسیت در پلک‌ها می‌توانید از نوع مینرال ضد آفتاب استفاده نمایید که حاوی تیتانیوم دی اکسید یا زینک اکسید بوده و برای پوست حساس نیز وجود دارد. همچنین می‌توانید از کرم چشم حاوی SPF استفاده کنید.

عینک آفتابی مناسب هم حتماً بزنید، عینکی که از چشم‌هایتان در برابر پرتوهای UV حفاظت می‌کند در عین حال محافظ خوبی برای پلک‌هایتان نیز می‌باشد و می‌تواند احتمال سرطان پوست را کاهش داده و بروز علائم پیری پوست را که نور خورشید آن‌ها را تسریع می‌کند به تأخیر بیندازد.

* لب‌ها
شاید فکر نکنید لب‌ها هم جزو پوستتان محسوب می‌شوند اما سرطان پوست در لب‌ها نیز می‌تواند رخ دهد. خوشبختانه محافظت از لب‌ها ساده است. کافیست از بالم لب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. استفاده از بالم لب SPF دار، عادت بسیار خوبی برای پیشگیری از سرطان پوست و چین و چروک در این قسمت است. فقط باید یادتان باشد که بالم لبتان را هر دو ساعت تجدید کنید، یا اگر شنا کرده‌اید، عرق کرده‌اید و یا به هر دلیل دیگری پاک شده است، فوراً تجدیدش کنید.

اگر بالم لب SPF دار ندارید می‌توانید همان ضد آفتاب صورت را به قسمت‌های بیرونی لب‌هایتان هم بزنید.

* گردن و بالای سینه
شما نمی‌توانید به پوست صورتتان توجه کنید اما به پوست گردنتان بی‌تفاوت باشید. تقریباً 20 درصد از تمام موارد ملانوما در ناحیه سر و گردن ایجاد می‌شوند. گردن و بالای سینه نقاط حساسی از جهت سرطان پوست هستند و باید به آن‌ها ضد آفتاب بزنید. هرچند ممکن است نگران این باشید که با زدن ضد آفتاب به گردن و بالای سینه، لباستان رنگی شود اما به هر حال باید این کار را انجام دهید.

* روی پاها
روی پاهایتان هم به ضد آفتاب نیاز دارند چون پرتوهای زیادی از خورشید دریافت می‌کنند، مگر اینکه کفش‌هایتان کاملاً پاهایتان را بپوشانند. قسمت روی پا اغلب در معرض نور خورشید است و باید به آن ضد آفتاب بزنید.

کف پاها به طور کلی در برابر نور خورشید ایمن است زیرا لایه‌ای ضخیم از سلول‌های مرده‌ی پوست آن را می‌پوشانند. اما اگر کف پاهایتان را در معرض نور خورشید قرار می‌دهید، مثلاً در ساحل پابرهنه نشسته‌اید، باید به کف پاهایتان هم ضد آفتاب بزنید. 15 درصد از موارد ملانوما در کف پا و قوزک پا ایجاد می‌شوند

منبع: تبيان

برچسب ها : , , ,

توجه : تمام حقوق مطالب برای هایپرتمپ محفوظ می باشد.

مطالب مرتبط با پست جاري