کنترل کودک بيش فعال / علائم بيش فعالي کودک

دوشنبه 20 مرداد 1399
کنترل کودک بيش فعال / علائم بيش فعالي کودک

کنترل کودک بيش فعال

بخش کودک : شقاقي روانشناس بالینی درباره چگونگی مواجهه والدین با کودکان بیش فعال و کنترل آنها توضیح داد. . . .

مجله ياس تنها : لیلا شقاقی درباره بیش فعالی کودکان اظهار کرد: تست بیش فعالی کمک می‌کند تا به اشتباه بیماری کودک خود را  تشخیص ندهیم؛ بسیاری از کودکان در معرض خطای تشخیصی یا برچسب خوردن هستند.

* او ادامه داد: در تشخیص بیش فعالی ۶مورد از نشانه‌های بیش فعالی در طول ۶ ماه متوالی که با سطح رشد کودک همخوانی نداشته باشد و غیر انطباقی محسوب شود باید وجود داشته باشد؛ این نشانه‌ها و علائم باید قبل از ۱۲سالگی شروع شوند و دفعات و فراوانی آن ها باید با سن کودک هماهنگی داشته باشد تا قابل تشخیص باشد.

* این روانشناس بالینی با اشاره به اینکه این رفتار‌ها نباید معلول اختلالات روانی دیگری باشند، افزود: سن کودک و نقش رشد در ظهور نشانه‌های اصلی، فراگیر بودن نشانه‌ها، تغییر پذیری وضعیتی، اختلالات همزمان بالقوه، عوامل خانوادگی و محیطی، تاثیر نشانه‌های رفتاری بر کارکرد کودک و دیگران در خانه و مدرسه از علائم و نشانه های این نوع کودکان است.

* او در ادامه گفت: رفتار هایی که یک کودک بیش فعال انجام می دهد مانند بی نظمی، حواس پرتی، کند بودن در انجام کار‌ها و تکالیف،گوش نکردن کودکان به صحبت های دیگران، همچنین  نیمه رها کردن کارهاست و این کودکان  معمولا از فعالیتی هایی که نیاز به کوشش ذهنی دارند اجتناب می کنند؛ اشتباهات رفتاری زیادی دارند همچنین فراموشکار هستند.

* شقاقی درباره عوامل تاثیرگذار روی بیش فعالی کودک اظهار کرد: نحوه بروز این رفتار‌ها به وضعیت کودک یا عوامل خلق و خو آن بستگی دارد، معمولا کودک قبل از فکر کردن کاری را شروع می‌کند و  در نظم دادن به کارهایش با مشکل مواجه می شوند. بیشتر اوقات فریاد می‌زند و حوصله تحمل کردن را ندارد. به طور افراطی از یک فعالیت به فعالیت دیگری می‌پردازند؛ هیجان پذیر‌ی بالایی دارد و عجولانگی بیش از حد موجب افزایش خطا‌های تکانشی در کودکان می شود.

* این روانشناس بالینی تصریح کرد: خانواده ها باید بدانند که کودکان بیش فعال بیشتر مواقع در حال حرکت، جنب و جوش هستند. اغلب می‌دوند، می‌پرند و فعالیت‌های پر خطر انجام می‌دهند، این نوع کودکان معمولا با دستهایشان بازی می‌کنند.کلاس را ترک کرده و زیاد صحبت می‌کنند. بی قرار هستند؛ خانواده ها می توانند با بررسی این موارد فورا علائم کودکان خود را متوجه شده و کنترل کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان


مطالب مرتبط

تمامي حقوق اين وب سايت متعلق به مجله ياس تنها است کپي برداري از مطالب با درج لينک مطلب بلامانع است. || طراح قالب avazak.ir