شما چه دليلي براي ازدواج داريد؟

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

دلايل عجيب براي ازدواج کردن


9:17 , دوشنبه 04 اسفند 1399

دلايل عجيب براي ازدواج کردن

دلايل عجيب براي ازدواج کردن

بخش زناشويي : ازدواج براي هر دختر و پسري لازم است اما هر کسي براي ازدواج کردن ممکن است دليل خاص خود را داشته باشد . . .

مجله ياس تنها - انتخاب همسر یکی از دغدغه‌های بزرگ و اساسی و مهمترین تصمیم دختران و پسران جوان است، به طوری که اگر به درستی انجام نشود می‌تواند موجب بروز مشکلات زیادی در آینده شود و یک اشتباه کوچک در این زمینه می‌تواند مسیر زیبای زندگی را به جهنم تبدیل کرد.

* دلایلی عجیب و غریب برای ازدواج

هر کدام از زوجین برای ازدواج دلایل خاص خود را دارند و برخی از این علت‌ها عجیب و غریب به نظر می‌رسند مثل ازدواج فقط به خاطر فرار از تنهایی یا ایجاد تنوع در زندگی یا بر سر لج و لجبازی. البته افراد دیگری هم هستند که برخی هم برای فراموش کردن شخصی که در گذشته دوستش داشته اند، دست به ازدواج می‌زنند و این اشتباهات گاهی پیش می‌آید اما نه تنها کاری از پیش نمی‌رود بلکه گره زندگی شان روز به روز کورتر و کورتر می‌شود.

برای اینکه بیشتر درباره علت ازدواج بدانیم به سراغ تعدادی از زوجین رفتیم. سارا و رضا یکی از آن زوج‌هایی هستند که ۷ سالی می‌شود زندگی مشترک خود را بر پایه عشق و محبت آغاز کرده‌اند. از آن‌ها سوال کردیم که چرا برخی از زوجین در انتخاب همسر اشتباه می‌کنند؟ که رضا در پاسخ به سوال ما گفت: به نظر من برخی از اشتباهات والدین موجب می‌شود که برای فرد کمبود‌هایی از جمله کمبود محبت ایجاد شود.

سارا هم در پاسخ به سوال ما گفت: فرار از خانه پدری به دلیل وجود مشکلات دلیل برخی از افراد برای ازدواج است تا شاید با این کار گشایشی برای آن‌ها حاصل شود، غافل از اینکه از چاله به چاه می‌افتند.

البته در این میان رضا نظری دیگر داشت و گفت: برخی به علت مشکلات مالی و عاطفی در خانواده و برخی به علت وضعیت اقتصادی مناسب طرف مقابل که از لحاظ سنی از آن‌ها بزرگتر است تن به ازدواج می‌دهند.

سارا ادامه داد: بعضی‌ها به خاطر تنهایی تن به ازدواج می‌دهند و شاید هم فکر می‌کنند عاشق آن فرد شدند، اما وقتی که می‌روند می‌بینند که انتخابشان درست نبوده است و دوباره مجبور به بازگشت به محیطی می‌شوند که از آن فرار می‌کردند.

* آدم‌ها چسب زخم ما نیستند

بعضی‌ها از دیگران به عنوان چسب زخم استفاده می‌کنند، یعنی وقتی در گذشته رابطه‌ای داشتند که بهم خورده است و خیلی صدمه دیده‌اند برای بهبود اوضاع روحی خود به سراغ فرد دیگری می‌روند و با او ازدواج می‌کنند. بد نیست بدانید که آدم‌ها آرام بخش و چسب زخم ما نیستند. هر فرد زمانی می‌تواند درست ازدواج کند که نه ته دلش به کسی فکر کند و نه در ذهنش فردی را مرور کند.

بعد از هر شکست عاطفی بهتر است مدتی به خودمان زمان دهیم و زخم هایمان را درمان کنیم، زمانی که حالمان بهتر شد، سراغ ازدواج برویم. اگر به این صورت ازدواج کنیم آنگاه مطمئن خواهیم بود که هم خودمان و هم طرف مقابل خوشبخت می‌شویم، در غیر این صورت چالش‌هایی را پیش روی خود مشاهده خواهیم کرد. در همین رابطه با نسیم رزم خواه روانشناس خانواده به گفت‌وگو پرداختیم.

* تله‌های ازدواج مولفه‌های انتخاب‌های نادرست

نسیم رزم خواه روانشناس خانواده گفت: تله‌های ازدواج، مولفه انتخاب‌های نادرست هستند و به جوانان توصیه می‌شود که در انواع تله‌های مختلف ازدواج نیفتند.

وی با بیان اینکه انتخاب همسر یکی از مهمترین انتخاب‌های زندگی هر فردی است، افزود: اگر ما انتخاب درستی نداشته باشیم و انتخابمان از روی احساسات یا به دور از تعقل و منطق باشد، حتما آسیب خواهیم دید، زیرا چگونگی ازدواج بر نحوه زندگی افراد در آینده نیز تأثیر می‌گذارد.

* انواع تله‌های ازدواج

نسیم رزم خواه گفت: زیبایی از جمله مواردی است که به عنوان تله ازدواج محسوب می‌شود، به طوری که افراد برای انتخاب همسر آینده خود زیبایی را ملاک قرار می‌دهند و بدون توجه به اینکه واقعا شرایط ازدواج را داشته باشند وارد رابطه می‌شوند.

وی با بیان اینکه موقعیت اجتماعی از دیگر تله‌های ازدواج محسوب می‌شود، افزود: موقعیت اجتماعی از جمله مواردی است که افراد به هنگام انتخاب همسر آن را ملاک خود قرار می‌دهند که همین امر می‌تواند در آینده مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند، به طوری که آدم‌ها در موقعیت‎های اجتماعی مختلف شاید شیوه رفتاریشان با آن چه که در خلوت از خود نشان می‌دهند، متفاوت باشد. شاید واقعا آن شخص در موقعیت اجتماعی آنقدر موفق و محبوب باشد، اما زیر یک سقف شخصیت جذابی نداشته باشد و شما جذب آن شخصیت بیرونی شده باشید و همین امر سبب می‌شود که در این تله بیفتید و آسیب ببینید.

وی با بیان اینکه عشق یکی از لازمه‌های ازدواج است، اما کافی نیست، افزود: اگر ما فقط صرفا از روی احساسات و هیجان فردی را برای ازدواج انتخاب کنیم و وارد رابطه شویم و بگوییم که عاشق شده‌ایم، کار درستی نیست و در زندگی با مشکلاتی روبرو خواهیم شد.

این روانشناس با اشاره به فعال سازی هورمون ها که یکی از دلایل شتاب زدگی در ازدواج است، گفت: هیجان اولیه است که یک رابطه را در ابتدا هیجان انگیز و پر شور می‌کند. با گذر زمان از رابطه، هیجان اولیه از دست می‌رود و آن احساس و عشقی که زوجین در ابتدا به هم داشتند کمرنگ می‌شود. دلیل این اتفاق، آن است که افراد در این رابطه به طرف مقابل با هیجان اولیه علاقمند و جذب شدند.

نسیم رزم خواه تنهایی را یکی از عوامل تله ازدواج دانست و گفت: برخی از دختران جوان به علت ترس تنها ماندن، به اولین خواستگار خود که حتی شرایط مناسبی برای ازدواج با آن‌ها ندارد، جواب مثبت می‌دهند و برخی از دختران هم که در خانه پدری خود از امکانات و شرایط خوبی برخوردار نیستند، برای فرار از آن محیط، ازدواج زودهنگام می‌کنند.

وی شناخت ناقص و ناکافی طرفین از یکدیگر را یکی از نشانه‌های تله ازدواج تلقی کرد و افزود: طرفین برای آشنایی بیشتر باید جلساتی را مشخص کنند تا یکدیگر را ببینند و به خصوصیات اخلاقی هم شناخت پیدا کنند، برای مثال کافی شاپ بروند، با خانواده و دوستان یکدیگر معاشرت کنند، محیط کار یکدیگر را بشناسند و با این کارها یک شناخت نسبی مناسبی از هم پیدا کنند، چراکه وقت مناسب و کافی نگذاشتن برای شناخت هم پیش از ازدواج منجر به آسیب‌هایی در زندگی آینده زوجین می‌شود.

نسیم رزم خواه با بیان اینکه بحران روحی یکی از عوامل شکست در ازدواج است، گفت: وقتی فردی در یک رابطه با شکست مواجه می‌شود، تا زمانی که روح خود را التیام نبخشد نباید رابطه دیگری را شروع کند. برای فرار از شکست قبلی، قرار نیست عجولانه تصمیم بگیریم که هم خود و هم طرف مقابل، شکستی را تجربه کنیم.

درست است که وجود علاقه و محبت در ازدواج امری لازم است، اما چیزی که یک ازدواج را پایدار می‌کند، تفاهم است. یعنی زوجین در مورد آن چیزی که حالشان را خوب می‌کند و دوست دارند، به تفاهم برسند و با یکدیگر صحبت کنند. قرار نیست در زندگی مشترک، همیشه حرف خود یا همسر باشد، لذا زوجین باید در مورد همه مسائل با یکدیگر مشورت کنند و به توافق و تفاهم برسند.

ازدواج یک اتفاق خوشایند و کاملا آگاهانه است و نباید آن را ساده گرفت. قبل از هر چیز باید همه جوانب را سنجید که روزی به بن بست نرسید.

یادمان باشد، فقط عشق و عاشقی شما را به سمت ازدواج نبرد و باعث نشود که حقایق قبل از ازدواج از دید شما غافل بماند. ازدواج آگاهانه می‌تواند خوشبختی زوجین را تضمین کند، پس این موضوع را جدی بگیرید.

برخی افراد با یک سری دلایل نادرست و بسیار پیش پا افتاده اقدام به ازدواج می‌کنند و آینده خود را دچار چالش‌هایی می‌کنند که در برخی از موارد حل شدنی نیستند.

باشگاه خبرنگاران جوان

پايان

توجه : کپي برداري از اين مطلب با ذکر نام و آدرس سايت مجاز است.

مطالب مرتبط با پست جاري